Mieszkańcy gminy Trzebiechów mają dość. "Żądamy remontu drogi śmierci" (ZDJĘCIA)

07 październik 2019
(4 głosów)
Autor: 
Mieszkańcy mają dość. "Żądamy remontu drogi śmierci" Fot. Czytelnik Paweł

Cały czas zaostrza się spór o przebudowę drogi wojewódzkiej nr 278 na odcinku Sulechów - Trzebiechów. Mieszkańcy gminy w bojowych nastrojach ponownie zablokowali trasę, żądając dalszego remontu. Inwestycję wstrzymał konserwator zabytków.

Trasa miała zostać poszerzona i odnowiona. Remont drogi rozpoczęto w sierpniu ubiegłego roku, kiedy to na 2,5-kilometrowym odcinku trasy Sulechów - Trzebiechów wycięto blisko 400 lip. Decyzja o wycince drzew, jak zapewnia wójt gminy Izabella Staszak, była konsultowana z mieszkańcami. Ponad 90 procent osób poparło wówczas takie rozwiązanie.

Wycinka alei lipowej wzbudziła zdenerwowanie wśród wielu ekologów. Pomimo ich protestów Zarząd Dróg Wojewódzkich uzyskał wszystkie zgody i rozpoczął inwestycję. Drzewa zostały wycięte, a drogowcy przystąpili do wymiany nawierzchni.

Dalsze prace musiały zostać wstrzymane. Wszystko przez decyzję Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wpisał do rejestru zabytków aleję drzew rosnących na odcinku Kruszyna - Radowice. Z postanowieniem nie zgodził się ZDW, który natychmiast odwołał się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie nie uzyskano jednak jeszcze żadnej odpowiedzi.

Mieszkańcy Gminy Trzebiechów postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i już kilkakrotnie blokowali drogę przy zjeździe do miejscowości Głuchów. Dziś punktualnie o godzinie 16:00 ponownie zorganizowali pikietę w tym miejscu. W manifestacji udział wzięło ponad 20 osób.

Protestujący podkreślają, że droga jest obecnie w bardzo opłakanym stanie. Na banerach mieszkańców można było odczytać hasła: "Chcemy bezpiecznej drogi - bez lipy!", "Żądamy remontu drogi 278 - drogi śmierci" czy "Dobra droga = rozwój gminy = nasze bezpieczeństwo".

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.