Seniorzy ważni dla Lubuskiego

20 październik 2019
(1 głos)
Seniorzy ważni dla Lubuskiego Adobe Stock

Samorząd województwa wspiera lubuskich seniorów i stara się włączać ich do aktywności społecznej. Utworzenie w każdej gminie dziennego lub całodobowego domu pobytu, Lubuska Karta Seniora, stworzenie infrastruktury pod potrzeby oddziałów geriatrycznych, programy profilaktyczne, czy budżet obywatelski – to tylko niektóre działania skierowane do lubuskich seniorów.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo się starzejemy. W regionie jest coraz więcej osób starszych, żyjemy dłużej, zmienia się jakość życia. Dlatego mocno wspieramy inicjatywy senioralne – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Kompleksowa opieka nad seniorami to jeden z deficytów, z którym województwo lubuskie musi się zmierzyć. – Dlatego też w 2017 roku przygotowaliśmy specjalny program dla seniorów, który jest bardzo elastyczny. Nie tylko słuchamy seniorów podczas sejmików, powołaliśmy też Lubuską Radę Seniorów, dodatkowo poszczególne departamenty zdiagnozowały obszary problemowe w kwestii geriatrii i rozpoczęliśmy kompleksowe działania – wyjaśnia marszałek Polak.

W 2018 roku samorząd województwa przeznaczył 300 tys. zł na realizację projektów w ramach budżetu obywatelskiego skierowanego do osób starszych W 2019 roku kwota ta wzrosła do 380 tys. zł. Dzięki wsparciu zrealizowano wiele wspaniałych inicjatyw. Program ten będzie kontynuowany w kolejnych latach. Samorząd województwa w 2019 roku przeznaczył także 150 tys. zł w ramach konkursu na działania dla seniorów. W ramach tego działania mogą być realizowane projekty: w zakresie zwiększania aktywności osób starszych, z zakresu działalności kulturalnej i sportowej, czy działania przeciwdziałające e-wykluczeniu.

W Lubuskiem działa także Karta Seniora, która umożliwia skorzystanie z szeregu zniżek m.in. w instytucjach kultury, obiektach sportowych i rekreacyjnych, placówkach zdrowia i rehabilitacji. Lubuskie dba również o zdrowie najstarszych mieszkańców. - Zdajemy sobie także sprawę, że seniorzy są zdrowi wtedy, kiedy są aktywni – mówi marszałek. – Dlatego zachęcamy seniorów do jeszcze większej aktywności, do włączenia społecznego, do zadbania o siebie, bo najważniejsze, żeby senior był zdrowy – dodaje. Lubuscy seniorzy mogą korzystać z programów profilaktycznych tj. profilaktyki trzech raków: jelita grubego, szyjki macicy i piersi, czy wczesnego wykrywania cukrzycy oraz bezpłatnych badań i porad dostępnych podczas wydarzeń związanych z profilaktyką nowotworową, profilaktyką chorób układu krążenia, zdrowym stylem życia, zdrowiem psychicznym - pikników zdrowia, warsztatów, konferencji. Samorząd województwa wspiera także ideę utworzenia oddziału geriatrii w Lubuskim Specjalistycznym Szpitalu Pulmonologiczno-Kardiologicznym w Torzymiu.

Jednym z priorytetów samorządu województwa jest także utworzeniem dziennych lub całodobowych domów pobytu dla seniorów w każdej gminie. Na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 przeznaczono środki w wysokości 34,2 mln zł. - Kiedyś domy dziennego pobytu nie były potrzebne, bo naszymi babciami, dziadkami opiekowaliśmy się w naszych rodzinnych domach. Teraz domów wielopokoleniowych jest coraz mniej, coraz więcej osób jest samotnych. Zadaniem samorządu jest stworzyć takie warunki, żeby seniorzy czuli się potrzebni. I temu służy inicjatywa dziennych domów pobytu – wyjaśnia E. Polak.

Samorząd województwa w ramach swojej polityki regionalnej tworzy także warunki do współpracy z organizacjami seniorów, z uniwersytetami trzeciego wieku, klubami seniorów. – Seniorzy zrzeszeni w organizacjach mogą korzystać z wielu konkursów, które nie są wprost dedykowane do takiej grupy społecznej, czyli 50 + i wyżej. Jesteśmy otwarci na propozycje – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Pamiętaj że wszystko, co uczynisz w życiu, zostawi jakiś ślad. Dlatego miej świadomość tego, co robisz – pisał Paulo Coelho.

Z okazji Europejskiego Dnia Seniora wszystkim lubuskim seniorom życzę, aby czerpali z życia pełnymi garściami oraz dzielili się doświadczeniem, energią i uśmiechem.

Życzę realizacji pomysłów, marzeń i planów.

Pamiętajcie: nie starzeje się ten, kto nie ma czasu. I tego braku czasu Państwu życzę.

Elżbieta Anna Polak

Marszałek Województwa Lubuskiego

Źródło: lubuskie.pl

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.