Wtyk amerykański. Czy nasze przydomowe iglaki są bezpieczne?

23 październik 2019
(4 głosów)
Wtyk amerykański. Czy nasze przydomowe iglaki są bezpieczne? Redakcja

Od kilkunastu dni budzą przerażenie i obrzydzenie wśród wielu mieszkańców, głównie pań. O samych wtykach artykułów było już sporo. Wiemy, że dla ludzi są niegroźne.  Jak jednak możemy obronić nasze drzewa iglaste przed tymi pluskwiakami i czy faktycznie musimy?

Wtyk amerykański pochodzi z USA i został wprowadzony do Europy w 1999 r. Napływ tych "imigrantów" rozpoczął się we Włoszech i od tego czasu szybko się rozprzestrzeniał. W porównaniu z naszymi rodzimymi pluskwiakami wyróżnia się sporymi rozmiarami: dorosłe osobniki mogą osiągać od 1,5 do 2 cm.

Pierwsze odnotowane ślady wtyków:

  • Szwajcaria 2002 r.,
  • Hiszpania i Słowenia  2003 r.,
  • Chorwacja i Węgry w 2004 r.,
  • Austria  2005 r.,
  • Niemcy, Francja, Serbia i Czechy  2006 r.,
  • Belgia, Wielka Brytania i Słowacja  2007 r.,
  • Czarnogóra i Polska  2008 r.

W rodzimej Ameryce Północnej owad ten jest stosunkowo poważnym szkodnikiem szkółek nasion drzew iglastych, zwłaszcza jodły daglezji. Ale dorosłe osobniki żywią się sokami roślinnymi ponad 40 gatunków drzew iglastych preferując sosny, w tym sosnę zwyczajną , sosnę austriacką i korsykańską oraz sosnę lodgepole. Obserwowano także żerowanie na świerku, jodle, cedrze  i jałowcu, a czasami na roślinach innych niż iglaste.

Wtyki mogą zmniejszyć wydajność i jakość nasion drzew iglastych nawet o 80%. Na szyszkach nie widać zewnętrznych uszkodzeń. W Europie jak dotąd nie było doniesień o poważnym uszkodzeniu sadów iglastych lub lasów. Jednak owady są zbyt krótko obserwowane i  jest za wcześnie, aby powiedzieć, jaki wpływ faktycznie i ostatecznie mogą mieć na rośliny. Trwają badania. Pozostaje nam więc tylko nadzieja, że nasze przydomowe iglaki są bezpieczne. 

Na pewno warto odpowiednio przygotować nasze drzewa do okresu jesienno-zimowego aby nasze iglaki były silne i poradziły sobie z tym insektem. Jesienią zastosować nawozy do iglaków, które nie zawierają azotu (albo jedynie minimalną jego dawkę), a w składzie mają wyłącznie potas i fosfor oraz zestaw mikroelementów. Zabieg powtórzyć w marcu lub kwietniu oraz dwa miesiące później.  Sprawdzą się tu zarówno nawozy granulowane, jak i płynne doglebowe. 

Wtyk amerykański jesienią może wchodzić do budynków w poszukiwaniu miejsc hibernacji. Leptoglossus occidentalis nie gryzie, nie użądli ani nie przenosi żadnej choroby i dlatego jest nieszkodliwy. Mogą jednak emitować nieprzyjemny zapach. Jeśli zostaną znalezione w pomieszczeniu, można je usunąć ręcznie za pomocą bibuły lub gumowych rękawiczek i wyrzucić  na zewnątrz.

wtyk amerykanski 1

wtyk amerykanski 2

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.