Most w Milsku ma łączyć, nie dzielić

12 listopad 2019
(3 głosów)
Most w Milsku ma łączyć, nie dzielić dronlubuski.pl

Budowa mostu przez rzekę Odrę w Milsku wraz z nowym przebiegiem drogi nr 282, a także budowa obwodnicy Droszkowa to tematy poruszone podczas sesji rady gminy Zabór, w której udział wzięli mieszkańcy gminy.

Gościem dyskusji była marszałek Elżbieta Anna Polak. - Budowa mostu w Milsku to temat od 11 lat priorytetowy, wyrażony także w dokumentach strategicznych. To most, który połączy region – podkreślała.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy radnego województwa Sebastiana Ciemnoczołowskiego. Było ono wynikiem protestów mieszkańców związanych z realizacją inwestycji. Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że inwestycja związana z budową mostu to priorytet rozwoju regionu: - Staramy się w sposób przewidywalny i transparentny realizować inwestycje kluczowe. Dlatego najpierw przyjmujemy dokumenty strategiczne. W Strategii Rozwoju Województwa są nasze priorytety. Numer jeden to poprawa dostępności transportowej i teleinformatycznej. Jest tam również ta inwestycja. Znalazła się też ona w programie budowy i modernizacji dróg. Wszystkie te dokumenty są publiczne i konsultowane, więc każdy ma do nich dostęp i każdy, na każdym etapie, może wnosić protesty i sugestie. Dziś jesteśmy na etapie realizacji zadania. Jednak jesteśmy dziś po to, aby powiedzieć na jakim etapie jest ta inwestycja i co jeszcze możemy poprawić. Bo tę inwestycję realizujemy, żeby nam się żyło lepiej, a nie żeby komuś utrudniać życie. Taki jest cel budowy mostu, który ma łączyć region z gminami za Odrą. Nie chcemy szkodzić mieszkańcom tych miejscowości, przez które droga do mostu będzie przebiegać – wyjaśniła. Inwestycja realizowana jest w metodologii "zaprojektuj – wybuduj". O tym, na jakim etapie jest realizacja projektu poinformował dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Paweł Tonder. -Jesteśmy po podpisaniu umowy z wykonawcą. Wykonawca w ramach swoich obowiązków ma zaprojektować i wybudować inwestycję. Jesteśmy przed wydaniem decyzji ZRID przez wojewodę. Na to teraz oczekujemy, bo to pozwoli na wbicie pierwszej łopaty – wyjaśnił.

Budowę mostu mocno wspierają włodarze i mieszkańcy gmin zaodrzańskich: Kolsko, Wschowa, Sława, Bojadła czy Trzebiechów. - My swoje stanowisko wyraziliśmy i je podtrzymujemy. Wspieramy panią marszałek w tej inwestycji, bo dla nas jest ona kluczowa dla rozwoju naszych gmin – mówił wójt Bojadeł Krzysztof Gola.

Mieszkańcy gminy podkreślali, że nie sprzeciwiają się budowie mostu, ale niepokoi ich nowy przebieg drogi 282. Ich zdaniem jej budowa w zaplanowanym przebiegu negatywnie wpłynie na komfort życia. Problemem jest rondo zaplanowane w miejscowości Łaz, a dokładnie jego odległość od zabudowań. Mieszkańcy twierdzą, że nie wiedzieli o takim planowanym przebiegu drogi. W odpowiedzi marszałek Elżbieta Anna Polak wyjaśniła, że w tej sprawie odbywały się spotkania otwarte, które wówczas nie cieszyły się popularnością. - Naprawdę nie robimy nigdzie na siłę inwestycji – wyjaśniła.

Mieszkańcy gminy zgłaszają także konieczność budowy obwodnicy Droszkowa. - Przez naszą miejscowość mają przejeżdżać tiry. Chcecie tam puścić ruch tranzytowy. Ludzie, którzy mieszkają w Droszkowie, wybrali to miejsce nieprzypadkowo. Liczyliśmy na spokój i ciszę. Boimy się, że tej ciszy nie będzie. Ta gmina była kreowana na gminę o potencjale turystycznym i przyrodniczym. Co się stanie, jeżeli przetnie ją droga o takich parametrach, którą mają jeździć tiry? Dlaczego, kiedy w Europie ruch się wyprowadza z miejscowości, wy go tam wprowadzacie – mówiła mieszkanka Droszkowa. - Jeżeli chodzi o przebieg obwodnicy, to jest opracowana koncepcja, która także była konsultowana. To jest dokument publiczny. Dokument jest do wglądu. Jesteśmy na etapie projektowania – dodała marszałek. – Mamy opracowaną koncepcję i mamy decyzję środowiskową. Podczas konsultacji został zaakceptowany jej przebieg. To jest wariant optymalny. Jeżeli będzie znany poziom finansowy nowej perspektywy unijnej i inwestycja zostanie wpisane na listę projektów kluczowych to jest szansa, że zostanie zrealizowana w ciągu 4 lat – dodał dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Paweł Tonder.

Marszałek zapewniła, że inwestycja zostanie wpisana na listę projektów do realizacji w ramach nowej perspektywy unijnej.

Mieszkańcy zwrócili się z prośbą do marszałek, aby do czasu budowy obwodnicy ograniczyć ruch ciężarowy na ten trasie. Marszałek Elżbieta Anna Polak zapewniła, że zostanie wykonana powtórna analiza natężenia ruchu i na jej podstawie wydana zostanie decyzja.

Podczas spotkania bolączką mieszkańców okazał się brak informacji na temat realizowanych na terenie ich gminy inwestycji. Marszałek zaproponowała w związku z powyższym wyznaczenie przedstawicieli monitorujących ich realizację - Będziecie państwo mieli wówczas informacje – zaproponowała.

Most w Milsku wraz z nowym przebiegiem drogi nr 282 jest jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji drogowych w regionie. Znacznie skróci on dojazd do Wschowy i Sławy oraz wzmocni komunikacyjną integrację regionu. Na inwestycję składa się budowana drogi wojewódzkiej i ok. 380 m mostu. W sumie prace dotyczą ok. 9 km trasy.

Zakres inwestycji

- budowa nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 282 (dł. ok. 9,2 km) wraz z budową skrzyżowań na przecięciu z drogami publicznymi (2 skrzyżowania typu rondo, 2 skrzyżowania skanalizowane),

- budowa/przebudowa dróg innych kategorii,

- budowa / przebudowa systemu odwodnienia, w tym odwadniających korpus drogowy jak: rowy przydrożne, rowy melioracji szczegółowej, rowy melioracji podstawowej, kanalizacja deszczowa, urządzenia podczyszczające (osadniki, separatory), zbiorniki retencyjno-infiltracyjne i inne,

- budowa dodatkowych jezdni (dróg zbiorczych) wraz z mijankami,

- budowa infrastruktury rowerowej,

- budowa nowego mostu przez rzekę Odrę (dł. ok. 380 m),

- budowa nowego mostu przez rzekę Śmigę (dł. ok. 23,5 m),

- budowa nowych przejazdów gospodarczych PG 1, PG 2;

- elementy oświetlenia obiektu mostowego na rzece Odrze,

- elementy oświetlenia skrzyżowań skanalizowanych,

- zabezpieczenie i przebudowę kolidujących urządzeń obcych infrastruktury technicznej,

- wycinkę i karczowanie drzew i krzewów kolidujących z inwestycją,

- nasadzenia drzew i krzewów.

Źródło: lubuskie.pl

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.