Wschowa znów ma pociąg do Zielonej Góry. Kursy już od 15 grudnia

10 grudzień 2019
(5 głosów)
Autor: 
Wschowa znów ma pociąg do Zielonej Góry Fot. Lubuskie.pl

W niedzielę z dworca PKP w Zielonej Górze po ośmiu latach przerwy odjechał pierwszy pociąg do Leszna. Dzięki staraniom samorządów reaktywowane zostało połączenie Leszno - Wschowa - Głogów, zawieszone z uwagi na zły stan torowiska. Regularne kursy wystartują już 15 grudnia.

Organizatorem połączenia jest województwo lubuskie, natomiast przewoźnikiem spółka Przewozy Regionalne. - Od 15 grudnia będziemy uruchamiać sześć par połączeń, z tego jedno połączenie będzie bezpośrednie do Zielonej Góry, dzięki czemu Wschowa uzyska bezpośrednie połączenie z samorządową stolicą województwa - informuje dyr. Krzysztof Pawlak. - Pociągi będą tak kursować, by zapewnić dojazdy do szkół i do pracy, zarówno w Lesznie, jak i w Głogowie. W niedzielę będzie dodatkowy kurs studencki, by mieszkańcy Wschowy, Leszna i Głogowa mieli dojazd na studia.

Regularne kolejowe przewozy pasażerskie na odcinku Leszno - Wschowa - Głogów zostały zawieszone w roku 2011. Od tego momentu zapotrzebowanie społeczne na ich wznowienie było wielokrotnie wyrażane w formie pism kierowanych do różnych urzędów. Jak dotąd, decyzję o wznowieniu przewozów uzależniano od poprawy stanu infrastruktury kolejowej.

- Trzeba tu podkreślić, że samorząd woj. lubuskiego wyręcza obowiązki państwa i właściwego ministra, który powinien takie przewozy uruchomić. Dla województwa jest to wydatek ok. 2 mln zł rocznie, a są to przewozy o charakterze międzywojewódzkim. Natomiast marszałek ma obowiązek organizowania przewozów o charakterze wojewódzkim. Ale myśmy to zrobili, uruchamiamy połączenie przebiegające przez teren trzech województw. Starania trwały trzy lata - mówił Piotr Tykwiński, wicedyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji UMWL.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.