RANT - Sprzedaż, serwis rowerów

Rusza rządowy program budowy 100 obwodnic. Kilka będzie też w Lubuskiem

08 luty 2020
(4 głosów)
Autor: 
Rusza rządowy program budowy 100 obwodnic Fot. DronLubuski.pl

Kostrzyn nad Odrą, Strzelce Krajeńskie i Krosno Odrzańskie. To właśnie między innymi w pobliżu tych miejscowości powstaną nowe obwodnice z rządowego programu. Całość będzie realizowana w latach 2020-2030.

Główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury Programu budowy 100 obwodnic to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast oraz mniejszy hałas. Wszystko przełoży się też na czystsze powietrze i poprawę przepustowości sieci drogowej.

- Ruch pojazdów przez środek miejscowości i uciążliwości z tym związane, czyli korki lub hałas, to codzienność wielu Polaków. Aby zwiększył się komfort życia w zatłoczonych dziś miastach i miasteczkach, wybudujemy 100 obwodnic, które wyprowadzą ruch tranzytowy poza tereny zabudowane i przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach - mówił podczas dzisiejszej konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Sześć obwodnic w Lubuskiem

Z planu przygotowanego przez ministerstwo wynika, że nowe drogi mają powstać między innymi koło Dobiegniewa (DK-22), Kostrzyna nad Odrą (DK-31), Krosna Odrzańskiego (DK-29), Przytocznej (DK-24), Strzelec Krajeńskich (DK-22) oraz Wschowy i Dębowej Łęki (DK-12). W przypadku kilku z nich przygotowano już plany, ale nie są one jeszcze znane "co do kilometra".

W Krośnie Odrzańskim zakłada się wybudowanie nowego mostu przez Odrę, ponieważ obecny nie jest w stanie przenieść rosnących potoków ruchu. Z kolei w pobliżu Kostrzyna nad Odrą obwodnica zapewni dostęp do strefy ekonomicznej i przejścia granicznego z Niemcami. Dodatkowo trwa procedura do zmierzająca do realizacji budowy nowego mostu granicznego na Odrze.

Zdaniem ministra Andrzeja Adamczyka pierwsze postępowanie przetargowe w województwie lubuskim zostanie ogłoszone jeszcze w 2020 roku. Będzie to obwodnica Strzelec Krajeńskich. Koszt realizacji wszystkich 100 dróg został oszacowany na blisko 28 miliardów złotych.


Przeczytaj też: Bohaterski strażak nagrodzony przez prezydenta Gorzowa. "To akt wyjątkowej odwagi"


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.