Maseczki skończyły się w styczniu. Żele i płyny dezynfekujące są na wyczerpaniu

26 luty 2020
(3 głosów)
Maseczki skończyły się w styczniu. Żele i płyny dezynfekujące są na wyczerpaniu Adobe Stock

Po ostatnich doniesieniach o zakażeniach koronawirusem w kolejnych europejskich państwach ludzie zaczęli masowo wykupywać maseczki ochronne oraz płyny i żele do dezynfekcji.

W zielonogórskich aptekach  zaczyna brakować środków dezynfekujących do rąk na bazie alkoholu (min. 60%) i maseczek ochronnych. W kilkunastu odwiedzonych przez nas dziś sklepach zajmujących się sprzedażą leków nie udało nam się kupić artykułów, mających chronić przed zakażeniami.

- Maseczki skończyły się w styczniu. Płynu do dezynfekcji tez już u nas Pani nie dostanie - mówi pracownik jednej z aptek w centrum Zielonej Góry.

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny najważniejsze jest częste mycie rąk z użyciem mydła i ciepłej wody przez min. 30 sek. Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach. Podczas kaszlu i kichania zakrywajmy usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, którą natychmiast należy wrzucić do zamkniętego kosza i umyć ręce.  Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Należy zachować co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę oraz unikać dotykania oczu, nosa i ust. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniemy oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możemy przenieść wirusa z powierzchni na siebie. 

- Noszenie masek w tej chwili jest bezcelowe - informują wirusolodzy. - Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się wirusa. Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję  przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.