In vitro w lubuskim: Witamy na świecie dziewięcioro nowych Lubuszan!

01 kwiecień 2020
(1 głos)
In vitro w lubuskim: Witamy na świecie dziewięcioro nowych Lubuszan! Redakcja

To jest zdecydowanie najlepsza wiadomość tej wiosny! W Lubuskiem przybyło dziewięcioro malutkich obywateli.

Nowo urodzeni mieszkańcy regionu to efekt ubiegłorocznej edycji programu in vitro w województwie lubuskim. Dobre wieści przyszły z kliniki InviMed. – Gratuluję rodzicom! A dzieciom życzę dużo zdrowia, siły i radosnego dorastania! Witamy na świecie! – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak

Wprawdzie w tzw. końcowym raporcie za 2019 rok klinika InviMed informowała Urząd Marszałkowski o 16 ciążach, to jednak ostatecznie okazało się, że w ub. roku udało się uzyskać zapłodnienie w 17 procedurach! 12 pacjentek miało pojedyncze ciąże, w przypadku 5 – bliźniacze.

Według stanu na koniec marca – doszło już do siedmiu szczęśliwych rozwiązań. Siedmiu pacjentem urodziło dzieci, w tym dwa porody były bliźniacze. W efekcie w województwie lubuskim przybyło 9 nowych mieszkańców.

Przypomnijmy. Samorząd realizuje program polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców województwa lubuskiego” od 2018 roku. W ubiegłych latach z budżetu województwa przeznaczono na ten cel 100 tys. zł (2018), 200 tys. zł (2019), a w 2020 roku – 500 tys. zł.

Gdzie można uzyskać informacje?

Realizatorem programu jest Medi Partner sp. z o.o. z Warszawy, miejsce wykonywania świadczeń: InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa w Poznaniu, ul. Strzelecka 49, tel. 500 900 888 (infolinia), www.invimed.pl. W konferencji uczestniczyła Beata Pawłowska – Dyrektor Zarządzający (InviMed ECM w Poznaniu).

Celem programu jest ograniczenie zjawiska niepłodności i bezdzietności u par kwalifikujących się do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – stanowiących populację docelową – w okresie objętym Programem tj. do 15 grudnia 2020 r.

Głównymi kryteriami kwalifikacji par są:

- zamieszkanie i zameldowanie na pobyt stały na terenie województwa lubuskiego;

- niemożliwość zrealizowania przez ponad rok planów rozrodczych metodą naturalną;

- wiek kobiety w przedziale 20-40 lat według rocznika urodzenia;

- spełnienie przez parę ustawowych warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienie do procedury dawstwa zarodka.

Koszt jednorazowego dofinansowania przez samorząd województwa do procedury leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro (tj. w przypadku dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie z wykorzystaniem męskich lub żeńskich komórek rozrodczych) wynosi 5 tys. zł lub (w przypadku procedury adopcji zarodka) 2 tys. zł.

Program zakłada dofinansowanie około 100 procedur in vitro, w przypadku niewykorzystania wszystkich środków, realizator będzie miał możliwość zwiększenia liczby procedur.

Realizacja w latach 2018-2019

2018 rok

 • Wartość programu 100 tys. zł
 • liczba procedur 21
 • liczba ciąż 6
 • liczba urodzeń 6

2019 rok

 • Wartość programu 200 tys. zł
 • liczba procedur - 41
 • liczba ciąż – 17, w tym 5 bliźniaczych
 • liczba urodzonych dzieci – 9
TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Kolejny sukces lubuskiego in vitro

  Kolejny sukces lubuskiego in vitro

  Szesnaście ciąż (11 ciąż pojedynczych i 5 ciąż mnogich) - to efekty drugiej edycji programu in vitro realizowanego przez samorząd województwa.

 • Umowa na in vitro podpisana!

  Umowa na in vitro podpisana!

  W 2019 roku na realizację programu samorząd przeznaczył 200 tys. zł. Za tę kwotę będzie można wykonać 41 procedur. Umowa zawarta została z firmą InviMed – T Sp. z o.o. z Warszawy. Natomiast świadczenia będą wykonywane w InviMed Europejskim Centrum Macierzyństwa w Poznaniu.

 • 200 tys. złotych na program in vitro – ruszają konsultacje społeczne

  200 tys. złotych na program in vitro – ruszają konsultacje społeczne

  Lubuskie w 2019 roku kontynuować będzie program związany z leczeniem niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. W budżecie zapisano na ten cel kwotę 200 tys. zł. Dajemy szansę lubuskim parom, które borykają się z problemem niepłodności. Chcemy poprawiać dostępność do tej metody – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak. Zanim jednak program wystartuje, zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dokumentu. Zostaną one przeprowadzone w terminie od 22 do 25 stycznia br.

 • Sukces lubuskiego in vitro

  Sukces lubuskiego in vitro

  Trzy pewne ciąże (w tym jedna bliźniacza) i dwie pary oczekujące na pozytywną informację – to efekty pierwszej edycji programu in vitro realizowanego przez samorząd województwa.

 • W Lubuskiem ruszył program in vitro

  W Lubuskiem ruszył program in vitro

  - To historyczny moment. Dziś po raz pierwszy w 20-letniej historii województwa lubuskiego podpisujemy umowę na realizację programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia in vitro dla mieszkańców naszego województwa – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas konferencji prasowej. W budżecie województwa na ten cel przeznaczono 100 tys. zł. Od dziś pary mogą zgłaszać się do programu.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.