Pomoc dla lubuskich medyków. 120 adapterów do masek od wojewody (ZDJĘCIA)

14 maj 2020
(1 głos)
Autor: 
Pomoc dla lubuskich medyków. 120 adapterów do masek od wojewody Fot. LUW

Wojewoda Lubuski zakupił 120 zestawów adapterów do wymuszania przepływu powietrza w maskach pełnotwarzowych. Sprzęt trafi do wszystkich zespołów pogotowia. Unikalne urządzenie stworzyli wynalazcy z Zielonej Góry.

Pierwsze maski do nurkowania wraz z filtrami wydrukowanymi na drukarkach 3D trafiły do zespołów pogotowia w Zielonej Górze. Szybko wyszły jednak na jaw mankamenty tego rozwiązania. Medycy mieli utrudnione oddychanie i problemy z poceniem się przy dłuższym użytkowaniu.

Inicjator przedsięwzięcia, Tomasz Drapiewski z Fundacji Makerspace Laboratorium wpadł na pomysł, aby stworzyć system wymuszający przepływ powietrza. Do projektu zaprosił dr. inż. Marcina Chciuka z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Szybko powstał prototyp o wadze 0,5 kg, czasie pracy około 2 godzin i podwójnym systemem filtrującym.

120 zestawów dla lubuskich medyków

Szybko okazało się, że przy dłuższym użytkowaniu to rozwiązanie jest "zbawieniem" dla medyków. Po testach w zielonogórskim pogotowiu o zakupie 120 adapterów zadecydował Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

- W walce z koronawirusem bardzo istotne jest, by lekarze i ratownicy medyczni byli odpowiednio zabezpieczeni. W to innowacyjne rozwiązanie wyposażymy wszystkie karetki funkcjonujące w Systemie Ratownictwa Medycznego w regionie - podkreślał wojewoda.

Obecnie w lubuskim systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego funkcjonuje 60 karetek. 52 z nich to karetki systemowe, 6 służy do przewozu osób z podejrzeniem SARS-CoV-2, a 2 to tzw. "wymazowki".

Przeczytaj też: Wielkie serce na nakrętki w Świdnicy. Mieszkańcy od razu ruszyli do akcji

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.