Grypa: pierwsze szczepionki już dostępne na polskim rynku

27 wrzesień 2019
(2 głosów)
Grypa: pierwsze szczepionki już dostępne na polskim rynku Adobe Stock

Pierwsza partia szczepionek przeciw grypie na sezon 2019/2020 jest już dostępna na polskim rynku. – Szczepienie pozwala zapobiegać zachorowaniu i groźnym w skutkach powikłaniom grypy, dlatego fakt, że zwłaszcza osoby z grupy podwyższonego ryzyka mają możliwość przeprowadzenia szczepienia, jak tylko szczepionka jest dostępna w aptekach, pomimo pierwotnej groźby opóźnień, jest bardzo istotna – mówi prof. Lidia Brydak, Kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w NIZP-PZH.

Ruszył sezon szczepień

Dostępność na rynku pierwszej partii szczepionek przeciw grypie jest szczególnie istotna, ponieważ Rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) dotyczące szczepów, które wchodzą w skład szczepionek w aktualnym sezonie, ukazały się z blisko miesięcznym opóźnieniem w stosunku do lat ubiegłych. Czas produkcji szczepionek pozostaje ramowo niezmienny (trwa około 6 miesięcy). Z epidemiologicznego punktu widzenia jest niezmiernie istotne, by pacjenci mogli skorzystać ze szczepień przeciw grypie możliwie najwcześniej po rozpoczęciu sezonu szczepień. Warto pamiętać, że zaszczepić się warto jednak także nawet, gdy w populacji krąży wirus grypy w grudniu, styczniu czy nawet w marcu.

Grypa – groźna, nawet śmiertelnie

Według danych NIZP-PZH do 15 września 2019 roku liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w sezonie 2018/2019 wyniosła ponad 4,471 mln osób. 17,156 tys. osób otrzymało skierowanie do hospitalizacji. Liczba zgonów z powodu powikłań grypy wyniosła 150 – trzykrotnie więcej niż w sezonie 2017/2018.

– Szczepienie sprawia, że nie zakażamy następnych osób, unikamy hospitalizacji, zapobiegamy powikłaniom pogrypowym, które niejednokrotnie mogą doprowadzić do tego, że człowiek czynny zawodowo przechodzi na rentę albo ma grupę inwalidzką. Skutki powikłań pogrypowych należy rozpatrywać nie tylko w aspekcie zaostrzenia choroby, ale także powstania innego schorzenia związanego z jej powikłaniami, a nawet, w najgorszym wypadku, zgonu – mówi prof. Lidia Brydak.

Zdaniem ekspertów równie istotne są potencjalne, policzalne skutki ekonomiczne grypy.

– W Krajowym Ośrodku ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny przeprowadziliśmy przy współpracy z klinicystami 27 badań w różnych grupach podwyższonego ryzyka. Ich wyniki pokazują, że nawet organizmy osób przewlekle chorych dzięki szczepieniom można wyposażyć w element obronny. Szczepionka powoduje wzrost poziomu przeciwciał, dzięki którym możemy skutecznie zapobiegać grypie. Nie wszyscy lekarze mają świadomość obowiązku prawnego rekomendowania szczepień jako metody zapobiegania chorobom zakaźnym, tymczasem regulacje w tym zakresie mają wysokie uzasadnienie medyczne i epidemiologiczne – wyjaśnia prof. Lidia Brydak.

Jak się zaszczepić?

Kolejne partie szczepionek na sezon 2019/2020 mają być sukcesywnie udostępniane w aptekach. Aby zaszczepić się przeciwko grypie, należy udać się do lekarza rodzinnego. Jeśli lekarz nie zanotuje przeciwskazań do podania szczepionki, wypisze receptę na preparat, który można samodzielnie zakupić w aptece. Należy pamiętać, aby zakupiona szczepionka była odpowiednio transportowana (najlepsza będzie torebka termiczna dostępna w aptece). Szczepienie domięśniowe wykonuje wykwalifikowany personel medyczny w każdej przychodni. Zaszczepić się przeciwko grypie można w każdym momencie trwania sezonu. W ciągu 7 dni od zaszczepienia wytwarzane są przeciwciała, których poziom wzrasta w miarę upływu czasu.

 

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Przełomowy lek na Parkinsona

  Przełomowy lek na Parkinsona

  Znamy najlepsze europejskie start-upy z obszaru medycyny i ochrony zdrowia. Finał konkursu European Health Catapult 2018 odbył się na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi 4-5 grudnia podczas EIT Health Summit.

 • Zbiórka dla Ani zakończona sukcesem

  Zbiórka dla Ani zakończona sukcesem

  Dobre wieści z Żar. Mała Ania, która jest chora na bardzo rzadką chorobę AADC i nie może chodzić, ma wreszcie nowy specjalistyczny wózek. Teraz dziewczynka bez żadnych przeszkód może wyjść z domu i spacerować wspólnie z mamą.

 • Miłość, która daje największą siłę (FILM)

  Miłość, która daje największą siłę (FILM)

  Robert ze Wschowy ma 22 lata i od 5 lat zmaga się z nowotworem. Na tę chorobę zmarli jego rodzice. Chłopak jest pełen wiary i nadziei, że pokona bardzo podstępnego przeciwnika, a siłą napędową jest miłość. Robert całym sercem kocha Weronikę z wzajemnością.

 • AKADEMIA PACJENTA w Fundacji Ewy Minge

  AKADEMIA PACJENTA w Fundacji Ewy Minge

  Fundacja Black Butterflies w sobotę 22 kwietnia inauguruje wykłady Akademii Pacjenta – inicjatywy mającej na celu rozpowszechnienie tematyki chorób nowotworowych, profilaktyki i sposobów wyjścia z choroby. Wspólnie z partnerami fundacji: Okręgową Izbą Lekarską, Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych, Hospicjum Palium oraz Lubuskim Oddziale NFZ zapraszamy na cykl wykładów, które odbędą się raz w miesiącu w sobotę, w siedzibie fundacji przy ul. Stary Rynek 13.

 • Radziwiłł: zniechęcanie do szczepień jest społecznie szkodliwe. Grypa może zabić

  Radziwiłł: zniechęcanie do szczepień jest społecznie szkodliwe. Grypa może zabić

  Zniechęcanie do szczepień jest społecznie szkodliwe - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Podczas konferencji minister i komisarz KE Vytenis Andriukaitis zaszczepili się przeciw grypie.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.