12 potraw wigilijnych

19 grudzień 2019
(1 głos)
12 potraw wigilijnych Adobe Stock

Wigilia to jeden z najprzyjemniejszych dni w roku, szczególnie dlatego, że zasiadamy do stołu z ludźmi bliskimi naszemu sercu.

12 potraw na wigilijnym stole to tradycja, podobnie jak sianko pod obrusem, czy dodatkowe nakrycie stołu. Liczba ta ma symbolizować 12 apostołów.

Według tradycji, w tym dniu na stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, lasów, pól, ogrodów czy rzek. Są to kasze i mąki, ziarna zbóż, kiszona kapusta i groch, grzyby, ryby, mak i miód, suszone warzywa i owoce.

Potrawy wigilijne z założenia mają być postne, ale i sycące. Każda z nich posiada określoną symbolikę. Aby zaskarbić sobie zdrowie, siłę i pomyślność na przyszły rok, w wigilię trzeba było spróbować wszystkiego. Obecnie ciężko nam sobie wyobrazić przygotowanie i zasmakowanie aż tylu potraw, ale są jeszcze domy w których tradycja ta jest kultywowana. Co znajdzie się na naszym stole zależy od indywidualnych upodobań, jak i regionu, z którego pochodzimy. Dla przykładu w Wielkopolsce na wigilijnym stole gości m. in. śledź w śmietanie i ziemniaki w mundurkach, a na Pomorzu zupa rybna. Najpopularniejsze potrawy wigilijne, które spożywa się w każdym polskim domu to barszcz czerwony z uszkami, karp smażony czy w galarecie oraz pierogi z kapusta i grzybami. Pozostałe potrawy powstają w zależności od upodobań oraz wyżej wspomnianego miejsca zamieszkania.

Nie zapominajmy jednak o tym, że święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas na poświęcenie rodzinie i bliskim uwagi, miłości, szacunku i uśmiechu. Szkoda zatem zatracać się w kuchennym szaleństwie. Warto jest pamiętać o tradycji 12 potraw, ale bogato zastawiony stół nie jest najważniejszy.

 

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.