Środa z Profilaktyką w NFZ. Padaczka to nie zawsze drgawki (FILM)

12 luty 2020
(2 głosów)
Środa z Profilaktyką w NFZ. Padaczka to nie zawsze drgawki dronlubuski.pl

Dziś w Lubuskim Oddziale Wojewódzkim NFZ odbyło się spotkanie z neurologiem w ramach programu "Środa z Profilaktyką".

Kolejna „Środa z Profilaktyką” związana była z obchodzonym 14 lutego Dniem Chorego na Padaczkę. Dzień ten jest nie tylko świętem zakochanych. Święty Walenty jest również patronem osób chorych na epilepsję.

Padaczka znana również jako epilepsja, objawia się występowaniem nawracających napadów padaczkowych. Zazwyczaj napad padaczkowy to pojawianie się drgawek mięśni, prężeń i "wysztywnień", a czasem są to również krótkotrwałe i przejściowe napady nieświadomości, które przez otoczenie mogą być odbierane jako "chwilowa nieobecność", "wyłączenie", "zawieszenie w czasie".

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie chorej na padaczkę w czasie napadu padaczkowego?

1. Po pierwsze należy zadbać, aby zminimalizować urazy, poprzez asekuracje głowy, przez jej podtrzymanie rękami lub umieszczenie między kolanami, powinno się także położyć coś miękkiego pod głowę przed atakiem. Bardzo ważne jest aby przejść w miejsce gdzie jest miękkie podłoże. Poszkodowany wyczuwający napad, zazwyczaj informuje jak należy postępować.

2. Po ataku należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej, nie należy go budzić gdyż zapadł w sen padaczkowy. Zadbać należy również o drożność dróg oddechowych i ciągle monitorować oddech (w razie potrzeby RKO). Pozycja na boku jest potrzebna także w celu ewakuacji śliny z ust, gdyż zapobiega zakrztuszeniu.

3. Niezwłocznie wzywamy Pogotowie Ratunkowe, szczególnie gdy napad pojawia się już po raz drugi.

4. Należy poluzować uciskającą odzież.

5. Gdy poszkodowany się obudzi powinniśmy zapytać, czy możemy mu jeszcze w jakiś sposób pomóc, na przykład wykonując telefon do kogoś bliskiego oraz czy ma przy sobie jakieś leki, które powinien zażyć.

WAŻNE!

Nie wolno, wkładać poszkodowanemu żadnych przedmiotów do ust ani pozostawiać go samego. Nie powinniśmy go budzić, szarpać, cucić, polewać wodą, bić po twarzy ani stosować sztucznego oddychania w pierwszych chwilach napadu padaczkowego (chory może na początku napadu nie oddychać przez około pół minuty, co jest normalnym zjawiskiem).

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Warto zmienić swoje życie... (FILM)

  Warto zmienić swoje życie... (FILM)

  W ramach cyklu "Środy z profilaktyką" Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ w Zielonej Górze namawiał Lubuszan do aktywności fizycznej, która odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób, głównie otyłości.

 • Leki na cukrzycę nie są niebezpieczne (FILM)

  Leki na cukrzycę nie są niebezpieczne (FILM)

  Nagła panika, która ogarnęła dziś niemal 2 miliony cukrzyków w Polsce jest nieuzasadniona. Jak informują eksperci zawartość N-nitrozodimetyloamin w jednym z leków jest znikoma. Większą dawkę przyjmujemy codziennie w pokarmach.

 • Grypa: pierwsze szczepionki już dostępne na polskim rynku

  Grypa: pierwsze szczepionki już dostępne na polskim rynku

  Pierwsza partia szczepionek przeciw grypie na sezon 2019/2020 jest już dostępna na polskim rynku. – Szczepienie pozwala zapobiegać zachorowaniu i groźnym w skutkach powikłaniom grypy, dlatego fakt, że zwłaszcza osoby z grupy podwyższonego ryzyka mają możliwość przeprowadzenia szczepienia, jak tylko szczepionka jest dostępna w aptekach, pomimo pierwotnej groźby opóźnień, jest bardzo istotna – mówi prof. Lidia Brydak, Kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w NIZP-PZH.

 • Środy z NFZ. Jutro nauka udzielania pierwszej pomocy

  Środy z NFZ. Jutro nauka udzielania pierwszej pomocy

  Na naukę pierwszej pomocy nigdy nie jest za późno! Zapraszamy jutro do siedziby LOW NFZ. W ramach akcji "Środy z profilaktyką" ratownicy medyczni będą szkolić w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

 • Dodatkowe środki finansowe na endoprotezy

  Dodatkowe środki finansowe na endoprotezy

  LOW NFZ przekazał świadczeniodawcom dodatkowe środki finansowe na endoprotezy. Oznacza to, że będzie można wykonać średnio o 410 protez więcej.

 • Lewy. Prawy. H(R)ak

  Lewy. Prawy. H(R)ak

  LOW NFZ wspólnie ze Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej "BOKSING" przy okazji Dnia Kobiet zachęcał do regularnego wykonywania badań cytologicznych. Zachęcał nietypowo. Motywem przewodnim była walka. Walka z przeciwnikiem, walka ze samą sobą, walka z nowotworem. Walki podjęły się panie, które na co dzień pokonują przeciwników za pomocą pięści.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.