Futbol Amerykański w Polsce LFA

12 wrzesień 2018
(2 głosów)
Futbol Amerykański w Polsce LFA www.ligafa.pl

W ostatnim tygodniu w USA rozpoczął się kolejny sezon NFL, zawodowej ligi futbolu amerykańskiego. To już 99. sezon tych rozgrywek, które w tym roku zainaugurowało starcie aktualnego mistrza Philadelphia Eagles z drużyną Atlanta Falcons. Finał ligi zaplanowano na 3 lutego 2019 na Mercedes-Benz Stadium w Atlancie.

W Polsce finał najwyższej klasy rozgrywkowej Ligi Futbolu Amerykańskiego, LFA1 odbył się 21 lipca br. na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, gdzie na oczach blisko pięciu tysięcy kibiców, po emocjonującym pojedynku drużyna Lowlanders Białystok pokonała broniących tytułu Mistrza Polski Panthers Wroclaw 14:13 po dwóch przyłożeniach najlepszego rozgrywającego sezonu 2018, Ryana Kasdorfa. O porażce zespołu z Dolnego Śląska zadecydowało nieudane podwyższenie Dawida Pańczyszyna, który nie zdołał kopnąć piłki między słupki.

W sierpniu odbył się finał zaplecza krajowej elity, LFA2, gdzie na stadionie do futbolu amerykańskiego w Zielonej Górze Towers Opole - drużyna która powstała w wyniku fuzji dwóch opolskich drużyn – Wolverines i Wizards, pokonała gospodarzy, Watahę Zielona Góra. Główną osobą odpowiadającą za zarządzanie klubem w Zielonej Górze jest Marek Ziółkowski, były prezes Rady Nadzorczej Stelmetu Zielona Góra, 4-krotnego Mistrza Polski w koszykówce.

W chwili obecnej toczą się jeszcze rozgrywki Ligi Rozwojowej LFA9, gdzie gra odbywa się w 9-osobowej odmianie futbolu amerykańskiego, natomiast w miniony weekend zainagurowana została liga juniorska, w której uczestniczy 9 drużyn z całej Polski, czyli blisko 250 zawodników w wieku 15-18 lat. Finał JLFA zostanie rozegrany 11 listopada we Wrocławiu, podczas ogólnopolskiego turnieju na Stadionie Olimpijskim. Futbol Amerykański w naszym kraju cieszy się coraz większą popularnością, a polscy atleci z powodzeniem grają w czołowych europejskich ligach. Przykładem wysokiego poziomu polskich zawodników jest ponowne powołanie polskich graczy do drużyny Europe Warriors na mecz Tazon Intercontinental 2018 rozegrany 18 sierpnia w Meksyku z drużyną uniwersytecką Águilas UACH. Szymon Adamczyk reprezentujący na co dzień Panthers Wrocław i Tobiasz Witalis z Tychy Falcons to zawodnicy powołani w tym roku. Starcie zakończyło się zwycięstwem ekipy z Europy 19:10.

Nieoficjalnie mówi się, że Szymon Adamczyk mógłby zostać powołany na stanowisko jednego z trenerów defensywy Meksyku na mecz gwiazd Japonia - Meksyk. Nadali niedościgniony dla futbolistów znad Wisły pozostaje sukces jaki osiągnął oleśniczanin Babatunde Aiyegbusi, zawodnik który karierę zaczynał we wrocławskim zespole The CREW, a następnie w 2015 roku został zaproszony do USA na przedsezonowe zgrupowanie Minnesota Vikings. Co prawda w NFL nie zagrał, ale obecnie jest zawodnikiem WWE, ligi wrestlingowej, którą w Polsce znamy dzięki występom w niej choćby Hulka Hogana.

Liga NFL i sam futbol amerykański w USA to zdecydowanie coś więcej niż tylko sport. To w zasadzie zjawisko społeczno-gospodarczo-rozrywkowe, z silnymi elementami patriotyzmu zarówno lokalnego, jak i narodowego. Z drugiej strony mecze i zawodnicy futbolu tworzą płaszczyznę do debaty na ważne dla Ameryki tematy. Już sam fakt, iż każdy mecz jest rozpoczynany hymnem państwowym a finał rozgrywek, Super Bowl jest podnoszony przez wielu do rangi święta narodowego.

Silne związki z symboliką narodową obecną podczas meczów NFL można od niedawna oglądać przez pryzmat akcji #justburnit, bojkotu konsumenckiego produktów firmy NIKE, której źródła mają miejsce przed meczem futbolu amerykańskiego, kiedy Colin Kaepernick zdecydował się klęknąć w czasie grania hymnu narodowego. W ten sposób zawodnik NFL wyraził swój sprzeciw wobec brutalności policji i dyskryminacji Afroamerykanów w USA.

Pierwsza kolejka Ligi Futbolu Amerykańskiego w Polsce, z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości została zainaugurowana odśpiewaniem Hymnu Polski i element ten towarzyszył rozgrywkom ligi przez cały rok. Start sezonu 2019 przewidywany jest na marzec 2019 roku. Poza transmisjami internetowymi najciekawsze mecze każdej kolejki oraz magazyn ligowy będzie można oglądać w telewizjach kablowych na terenie całej Polski.

Liga Futbolu Amerykańskiego to federacja która powstała w marcu br. Skupia 27 klubów z miast na terenie całego kraju. To ponad 1800 zawodników i 140 meczów w 4 klasach rozgrywkowych rozgrywanych od marca do listopada.

Pary półfinałowe Ligi Rozwojowej LFA9 (15-16 września):

Święci Częstochowa – Kraków Kings B

Białe Lwy Gdańsk – Jaguars Kąty Wrocławskie

Wyniki 1. kolejki rozgrywek juniorskich JLFA:

Patrioci Poznań - Miners Wałbrzych 22:0

Bielawa Owls – Kraków Kings 50:6

Lowlanders Białystok – Angels Toruń 18:20

Więcej informacji na www.ligafa.pl

Marcin Wyszkowski

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.