Paralotniowe Mistrzostwa na Celność Lądowania (GALERIA)

26 kwiecień 2019
(5 głosów)
Paralotniowe Mistrzostwa na Celność Lądowania Tomasz Noskowicz

W Aeroklubie Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbywają się Paralotniowe Mistrzostwa Polski na Celność Lądowania. To niezwykle widowiskowe wydarzenie.

Od 26 do 28 kwietnia na płycie lotniska rozgrywane są zawody na celność lądowania – Polish Accuracy Open 2019. To pierwsze Paralotniowe Mistrzostwa Polski, które odbywają się na ziemiach lubuskich. Zawody są niezwykle atrakcyjne dla widzów. Wszystko odbywa się w zasięgu wzroku publiczności.

Zadaniem paralotniarzy jest wylądowanie na tzw. patelni, która ma 32 centymetry średnicy. Zawodnicy muszą wcelować idealnie w punkt środkowy, którego średnica ma zaledwie 2 cm. Nie mogą się przy tym przewrócić ani dotknąć sprzętem ziemi

- Na zawody zapisało się 21 osób, wśród nich są trzy kobiety - mówi Sławomir Kucharski, organizator, paralotniarz z Zielonej Góry. - Dzisiaj chcemy rozegrać jak najwięcej rund. Kolejne dni niestety pogodowo wygladają kiepsko. Zobaczymy. Tak na prawdę wszystko zależy własnie od pogody.

O trudnych warunkach pogodowych mówili wszyscy zapytani nas uczestnicy Mistrzostw.

- Jestem jednym z członków kadry w celności lądowania - mówi Krystian Wajs z Krosna. - Póki co jestem bardzo zadowolony. Plasuję się gdzieś w środku, ale zawody cały czas trwają choć warunki są trudne.

- Szarpie, puszcza, czasami jest lepiej. Kto lepiej się wszczęli ten ma więcej szczęścia - mówi Rafał Szczerba, paralotniarz z Zielonej Góry. - W pierwszej rundzie miałem fajny wynik 6 cm, niestety w drugiej turze cały mój plan legł w gruzach. W chwili kiedy już miałam zaplanowane całe podejście doszło do podniesienia czaszy i musiałem  ratować się, żeby chociaż dolecieć do patelni. Uratowałem parę centymetrów. Walczę o mistrzostwo. Na to się nastawiłem. 

W zawodach udział wzięły trzy kobiety, dwie Polki oraz Nepalka, Sunita Thapa.

- Pogoda trochę przeszkadza, rano był silny wiatr - mówi Sunita. - Dzisiaj jest pierwszy dzień zawodów i mam nadzieję, że jeszcze będzie lepiej.

To pierwsze Paralotniowe Mistrzostwa Polski w tej konkurencji na zielonogórskim lotnisku. Mamy nadzieję, że nie ostatnie a zmagania paralotniarzy na stałe wejdą do kalendarza imprez sportowych.

- Bardzo dobre przygotowanie - chwali Leszek Mańkowski z Krakowa, instruktor paralotniowy, sędzia główny zawodów. - Jeśli chodzi o organizacyjną stronę, logistyczną stronę zespół sprawił się wspaniale. Sławek, który tutaj jest szefem i organizuje to wszystko i Rafał, który ogarniał sprawy logistyczne stanęli na wysokości zadania. Przyjechaliśmy z daleka, ale nie na darmo. 

Tego samego zdania był Kamil Konečný z Czech, który nazywany jest Ojcem Chrzestnym dyscypliny.

- Zawody są przygotowane dobrze. Niestety mamy trudne warunki. Wiatr często zmienia kierunek i prędkość więc jest bardzo trudno nawet choćby wylądować blisko "patelni".

Oprócz sportowej próby sił, to także świetna okazja do integracji pilotów i klubów z całego kraju oraz wymiany doświadczeń. Wszystkim zawodnikom życzymy szczęścia i celności. Mieszkańców zapraszamy do odwiedzenia w ten weekend Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Na prawdę warto wziąć ze sobą również aparat. 

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.