Policjanci odzyskali siedemnastowieczną misę chrzcielną

07 kwiecień 2016
(0 głosów)

Świebodzińscy policjanci odzyskali barokową, siedemnastowieczną misę chrzcielną pochodzącą z kościoła parafialnego w Lubrzy. Zabytek objęty jest ochroną prawną. Trwa śledztwo nadzorowane przez świebodzińską prokuraturę, którego celem jest ustalenie okoliczności jego zaginięcia.

 

Siedemnastowieczna, cynowa misa chrzcielna została wykonana w warsztacie Christopha Fischera w Międzyrzeczu. Przedmiot pochodzi z kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Lubrzy /pow. świebodziński/. Misa posiada liczne barokowe zdobienia i jest niewątpliwie jednym z cenniejszych zabytków kultury tego regionu.

Cała sprawa zaczęła się od informacji dotyczącej sprzedaży misy na jednym z portali aukcyjnych. Mimo, że opis i fotografia przedmiotu znajdujące się w rejestrze zabytków nie były w najlepszej jakości, konserwatorzy zidentyfikowali przedmiot i poinformowali Policję. Nad sprawą pracowali policjanci z Zespołu ds. Przestępczości Gospodarczej świebodzińskiej komendy. W niespełna miesiąc, śledczy dotarli do wielu osób, które miały kontakt z zabytkowym przedmiotem. Niezbędna w tej sprawie okazała się praca w sieci, dzięki której śledczy ustali, że ten barokowy zabytek znajduje się również, w katalogu jednego z domów aukcyjnych i jest oferowany za prawie 6 tys. złotych. Wspólna praca świebodzińskich policjantów i prokuratorów przyczyniła się do odzyskania cennego przedmiotu. Oględziny potwierdziły jego autentyczność.

To jednak nie koniec śledztwa. Prokuratura i policjanci ustalają okoliczności w jakich doszło do zaginięcia przedmiotu.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.