Wystawa Nowy Poczet Królów Polski

25 październik 2017
Autor:  info: LDK
pixabay

Lubski Dom Kultury zaprasza na wystawę Nowy Poczet Królów Polski. PKO Bank Polski został mecenasem pierwszego namalowanego w XXI wieku pocztu władców polskich. Pomysłodawcą projektu był Andrzej Pągowski, znakomity grafik i plakacista. Pierwsza wystawa, na której można było oglądać uwspółcześnione wizerunki władców Polski stworzone przez wybitnego plakacistę i grafika Waldemara Świerzego miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie wiosną 2015 roku.

Jak podkreślają organizatorzy wystawy to ważna wystawa z wielu powodów, także edukacyjnych. Powszechnie panuje przekonanie, że znany wszystkim „Poczet” namalował Jan Matejko.

Andrzej Pągowski wyjaśnia: - Oczywiście Jan Matejko był malarzem, ale akurat „Poczet” jest dziełem rysunkowym a nie malarskim. To 44 czarno-białe, narysowane ołówkiem portrety, przedstawiające postaci władców w bardzo dostojnych pozach. Dopiero po śmierci Matejki, jego uczniowie - Leonard Stroynowski i Zygmunt Papieski stworzyli drugą wersję pocztu, malowaną kolorową i z inaczej skadrowanymi postaciami. Właśnie te wersje – namalowane, a więc niematejkowskie – funkcjonują w powszechnej świadomości, mediach czy książkach. Powstał więc swoisty chaos i wystawa ma na celu go uporządkować. Właśnie stąd wziął się cały pomysł.

Nowy poczet stworzony przez Waldemara Świerzego pokazuje postaci zgodnie z tym, jak je kiedyś postrzegano, przez pryzmat emocji, wprost z ich zaletami, ale też wadami. Nie jest tajemnicą, że Matejko kilku władców pominął. W nowym poczcie prezentowani są wszyscy. Także ci, którzy w naszej historii nie zapisali się złotymi zgłoskami.

Powstało łącznie 49 portretów ludzi z krwi i kości, osobowości. Cały projekt był przygotowywany jako edukacyjny i wieloletni. Wystawa będzie pokazywana w muzeach w wielu miastach Polski.

Uroczyste otwrcie wystawy w Lubsku będzie miało miejsce 31 października o godz. 11.00.

plakatlubsko

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.