Stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia dla studentów UZ

29 styczeń 2018
Autor: 

31 stycznia 2018 r. w środę, o godz. 11.00 w Sali Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Licealnej 9 zostaną wręczone stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2017/2018. Tym razem otrzymało je sześcioro studentów Uniwersytetu. Wysokość stypendium w przypadku studentów wynosi 15 000 zł i jest wypłacane jednorazowo.

Tak jak rok temu, tak i tym razem, stypendystami zostali studenci Wydziału Artystycznego oraz Wydziału Ekonomii i Zarządzania:

1. Anna Sokalska - logistyka

2. Hubert Gliński - logistyka

3. Łukasz Śliwiński - logistyka

4. Patrycja Kamola - edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej

5. Liwia Litecka - malarstwo

6. Izabela Sak - malarstwo

Do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wpłynęło 1861 wniosków o przyznanie stypendium ministra za wybitne osiągnięcia, w tym 1275 wniosków studentów i 586 wniosków doktorantów. Stypendia otrzymało 645 studentów i 78 doktorantów. Wnioski były oceniane przez Zespół do spraw oceny wniosków o przyznanie stypendium ministra za wybitne osiągnięcia, w którego skład wchodzi 24 ekspertów reprezentujących siedem obszarów nauki i sztukę. Wnioski były oceniane metodą punktową. Punkty przyznawane były za poszczególne osiągnięcia naukowe i artystyczne związane ze studiami oraz za osiągnięcia w sporcie.

Trójka studentów z Wydziału Ekonomii i Zarządzania, którzy otrzymali stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego studiuje logistykę. Hubert Gliński jest na III roku, a Anna Sokalska i Łukasz Śliwiński na IV roku (7. semestrze - logistyka to kierunek inżynierski i studia I stopnia trwają 3,5 roku).

Cała trójka należy do Koła Naukowego Logistyki „LogUZ” działającego przy Zakładzie Logistyki na Wydziale Ekonomii i Zarządzania. Opiekunami tego koła są: dr hab. inż. Krzysztof Witkowski, prof. UZ, dr Katarzyna Huk, dr Agnieszka Perzyńska oraz mgr Mateusz Kurowski. W 2017 r. ciężko pracowali na swój sukces. Są autorami wielu artykułów naukowych, które zostały opublikowane w monografiach oraz w prestiżowych czasopismach. Chętnie uczestniczą w konferencjach naukowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Współorganizowali II Zielonogórskie Dni Logistyki.

W tym roku, wraz z kolegami z koła, organizują kolejną edycję międzynarodowej konferencji naukowej mSVOK 2018. Spodziewają się gości ze Słowacji, Czech, Serbii i Macedonii.

Patrycja Kamola - stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego otrzymała już po raz trzeci.

P. Kamola jest absolwentką wokalistyki jazzowej na kierunku jazz i muzyka estradowa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie kończy studia magisterskie z wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Studium Pedagogiczne oraz równoległe studia magisterskie na edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Występując na festiwalach jazzowych, obok Stanleya Breckenridge`a czy Jazz Band Ball Orchestra, miała przyjemność współpracować z m.in. Mike Russellem - gitarzystą i zdobywcą statuetki Grammy, Jennifer Batten - gitarzystką Michaela Jacksona, Jackiem J.J. Jagusiem - zdobywcą tytułu „Najlepszego gitarzysty bluesowego w Polsce” oraz Brianem Fentressem - amerykańskim wokalistą gospel.

W swoim dorobku ma udział w sesjach nagraniowych pięciu płyt, natomiast w 2016 r. wydała swoją solową płytę pt. Patrycja Kamola „Czekając na miłość”, zawierającą jej autorskie kompozycje. W 2017 r. ten album został nominowany do finału konkursu fonograficznego „Płytowy debiut 2016 roku”, w którym wygrał w kategorii jazz, a także uzyskał status ZŁOTEJ PŁYTY. Utwory z tej płyty emitowane są w wielu polskich rozgłośniach radiowych, m. in. w I Programie Polskiego Radia.

Patrycja Kamola stale wpisuje się w kalendarz wielu uroczystości kulturalnych i muzycznych, występując między innymi na ogólnopolskich Zaduszkach Jazzowych czy podczas cyklu „Witelon Music Night”, a także współorganizując cykle koncertów „Vincero z muzyką i poezją”, „Jazz Vocal Night” i „Blues Vocal Night”. Patrycja Kamola włącza się również w działalność społeczną i charytatywną, za co w 2017 r. otrzymała honorową odznakę „Przyjaciel Dziecka”. W ubiegłym roku, jako wokalistka, została wyróżniona tytułem „Jazzowego polskiego debiutu roku” przez Program I Polskiego Radia. Obecnie artystka promuje swój nowy singiel Nadejdzie lepszy czas, będący zapowiedzią jej drugiej solowej płyty.

Liwia Litecka jest zielonogórzanką. W 2012 r. ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Zielonej Górze. W 2016 r. uzyskała tytuł licencjata z malarstwa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (dyplom w pracowni prof. St. R. Kortyki). Obecnie kontynuuje malarskie studia magisterskie w zielonogórskim Instytucie Sztuk Wizualnych UZ i pracuje społecznie w organizacjach studenckich. L. Litecka uczestniczy w zagranicznych i ogólnopolskich plenerach malarskich. Od najmłodszych lat zajmuje się szeroko pojętą działalnością artystyczną.

Uprawia malarstwo olejne na płótnie oraz desce, akwarelę, mozaikę, a także grafikę warsztatową. W jej pracach najczęściej pojawiającymi się motywami są realistyczne przedstawienia postaci ludzkich, autoportrety oraz natura.

Udział w ważniejszych wystawach oraz osiągnięcia Liwii Liteckiej:

2005–2006 – stypendia artystyczne wójta gminy Zielona Góra;

2010 – stypendia artystyczne Marszałka Województwa Lubuskiego oraz Prezydenta miasta Zielona Góra;

2012 – laureatka nagrody Eurydyki 2012 Zielonogórskiego Ośrodka Kultury za osiągnięcia twórcze;

2013 – indywidualna wystawa „Martwe natury inspirowane malarstwem holenderskim XVII wieku”, Zielonogórski Ośrodek Kultury, Zielona Góra; międzynarodowa poplenerowa wystawa zbiorowa malarstwa „Kolory Europy 2013”, Niederlausitzer Heidemuseum, Spremberg/Niemcy;

2014 – międzynarodowa wystawa zbiorowa prac plastycznych „Scale Factor”, The Guesthaus, Shandon, Cork/Irlandia; II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym I’UNESCO „Ruch”, Troyes/Francja;

2015 – międzynarodowa poplenerowa wystawa zbiorowa malarstwa „Kolory Europy 2014”, Niederlausitzer Heidemuseum, Spremberg/Niemcy; międzywojewódzka wystawa zbiorowa „Kooperacja”, Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła, Zbąszyń; indywidualna wystawa „Autoportrety”, Gminny Ośrodek Kultury, Siedlec; wystawa zbiorowa „Miesiąc Grafiki Zielonogórskiej”, Galeria Zajezdnia, Lublin; I międzynarodowa poplenerowa wystawa zbiorowa malarstwa „Ludzie, miejsca i kolory”, Gminny Ośrodek Kultury, Siedlec;

2016 – I miejsce w XV edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego „PORTRET 2016”, Koło; indywidualna wystawa, LWG Cottbus/Niemcy; wystawa malarstwa „Portret o wielu twarzach", Galeria PRO ARTE, Zielona Góra; ogólnopolska wystawa III edycji konkursu plastycznego „Ulica Themersonów”, Galeria Kreski, subgaleria Płockiej Galerii Sztuki; Grand Prix XXVI Wojewódzkiej Wystawy Fotograficznej Żary 2016; ogólnopolska wystawa XXVI Krajowego Salonu Fotografii Artystycznej, Żarski Dom Kultury; stypendium Klubu Radnych „Zielona Razem”;

2017 – międzynarodowa wystawa zbiorowa „ART an der Grenze”, Frankfurt nad Odrą/Niemcy; III międzynarodowa poplenerowa wystawa zbiorowa malarstwa „Ludzie, miejsca i kolory”, Gminny Ośrodek Kultury, Siedlec; ogólnopolska wystawa malarstwa konkursu o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa; III miejsce w XXVII Krajowym Salonie Fotografii Artystycznej Żary 2017;

2013–2017 – stypendium rektora dla najlepszych studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego. Izabela Sak – jest rodowitą zielonogórzanką, żoną i matką dwóch dorosłych córek. Skończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. W 2011 r., po ponad 20-letniej przerwie w twórczości artystycznej wróciła do malarstwa. Uprawia techniki: olej, akwarela, akryl i grafika cyfrowa. Od 2013 r. tworzy w swojej pracowni połączonej z małą galerią autorską. W 2014 r. rozpoczęła studia na kierunku malarstwo w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie przygotowuje się do dyplomu licencjackiego. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych. Jest uczestniczką wielu wystaw i plenerów malarskich w Polsce i za granicą. Działa też społecznie i charytatywnie na rzecz swojego miasta i województwa. Osiągnięcia: - 2014 – nominacja do nagrody Wacława Garbaja dla zasłużonego Lubuszanina; - 2015, 2016, 2017 – stypendium rektora UZ dla najlepszych studentów; - 2015, 2016 – stypendium klubu radnych Zielona Razem dla najlepszych studentów UZ; - 2015 – wyróżnienie w kategorii malarstwo na wystawie międzynarodowego pleneru malarsko–rzeźbiarskiego w Żarach; - 2017 – wyróżnienie w ogólnopolskim V konkursie fotograficznym „Portret 2017” w Warszawie, - 2017 – wyróżnienie w konkursie na plakat wigilijny Wydziału Artystycznego UZ, Zielona Góra. Więcej informacji o I. Sak i jej pracach na: www.sztuka.unikatel.com.pl Ewa Sapeńko Rzecznik prasowy Uniwersytetu Zielonogórskiego

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u