RANT - Sprzedaż, serwis rowerów

Okręgowa Olimpiada Statystyczna na UZ

11 styczeń 2017
(1 głos)

W najbliższy piątek, 13 stycznia br. o godz. 10.00 w sali nr 207 na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. prof. Z. Szafrana 4a, rozpocznie się pierwsza edycja Okręgowej Olimpiady Statystycznej.

Do zawodów okręgowych zakwalifikowało się 33 uczniów z 13 szkół z: Międzyrzecza, Żar, Zielonej Góry, Nowej Soli, Gorzowa Wlkp., Ośna Lubuskiego, Krosna Odrzańskiego i Słubic. W sumie w województwie lubuskim na etapie szkolnym Olimpiady Statystycznej wzięło udział 89 uczniów z 14 szkół ponadgimnazjalnych.

Organizatorami Olimpiady Statystycznej są: Główny Urząd Statystyczny, Polskie Towarzystwo Statystyczne oraz Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Między Komitetem Okręgowym w Zielonej Górze a Uniwersytetem Zielonogórskim zostało podpisane porozumienie o nawiązaniu współpracy dotyczącej organizacji olimpiady.

Jak podkreślają organizatorzy, Olimpiada Statystyczna jest nowością w polskim systemie oświaty. Mimo, że z definicji ma weryfikować wiedzę statystyczną, to nawiązuje do zagadnień z matematyki, informatyki, geografii, przyrody oraz wielu innych dziedzin nauki. Ma zatem charakter interdyscyplinarny.

Olimpiada składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Część pisemna polega na rozwiązaniu testu, którego struktura i zasady oceniania są identyczne, jak podczas zawodów szkolnych. Test przeprowadzany jest w sposób tradycyjny, składa się z 29 pytań i trwa 45 minut. W tej części można uzyskać maksymalnie 50 punktów.

Część ustna polega na udzieleniu odpowiedzi przed 3-osobową komisją egzaminacyjną, na jedno (wylosowane przez uczestnika) pytanie problemowe, które będzie wymagało omówienia wskazanego w pytaniu zagadnienia z jednego z następujących obszarów tematycznych:

a. Rynek. Gospodarka. Przedsiębiorstwo;

b. Przemiany społeczno-gospodarcze w Polsce;

c. Technologia, przyroda, nauki o zdrowiu.

W części ustnej omawiane zagadnienia zostają ograniczone tylko do Polski w podziale na regiony

(UZ)

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.