Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

20 luty 2018
(0 głosów)

W piątek, 2 marca 2018 r., po raz czwarty będziemy obchodzić na Uniwersytecie Zielonogórskim Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Uroczystości są dla organizatorów okazją, aby upowszechniać przekonanie, że język rodzimy jest ważny, że o polszczyznę warto dbać – nie tylko od święta.

Miejscem obchodów, podobnie jak w poprzednich latach, będzie Biblioteka Uniwersytecka przy al. Wojska Polskiego 71. O godz. 10.00 rozpoczną się Potyczki z polszczyzną – konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w którym wezmą udział zespoły z Głogowa, Kożuchowa, Sulechowa, Wolsztyna, Zielonej Góry i Żagania. O godz. 13.00 zapraszamy na wykład otwarty prof. Małgorzaty Mikołajczak Sowie zagadki. Jak czytać poezję Zbigniewa Herberta.

W przygotowania są zaangażowani pracownicy UZ (członkowie zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego) oraz studenci polonistyki i dziennikarstwa.

Przedsięwzięciu patronują: Prorektor ds. Studenckich prof. Wojciech Strzyżewski i Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. Sławomir Kufel.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto, które ma przypominać o potrzebie ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w 1952 r. w Bangladeszu (zginęło wówczas pięciu studentów domagających się nadania ich językowi rodzimemu – bengalskiemu – statusu języka urzędowego).

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.