Dobre bo lubuskie. Pasieka DEBORA nagrodzona (PRZEPIS KULINARNY)

26 luty 2018
(3 głosów)

Pan Jan Wróblewski pochodzi z rodziny pszczelarskiej. Jako pierwszy, miododajnym interesem zajął się jego dziadek.

Pan Jan swoją działalność rozpoczął w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Pomysły czerpie ze smaków dzieciństwa i jak się okazuje robi to bardzo dobrze. Pasieka Debora ma zarejestrowane bowiem trzy produkty regionalne lubuskie: ziołomiód pokrzywowy, ocet jabłkowo-miodowy oraz musztardę dyniowo-miodową.

We wrześniu ubiegłego roku podczas święta polskiej, regionalnej, tradycyjnej i certyfikowanej żywności POLAGRA FOOD - SMAKI REGIONÓW Mistrz Pszczelarski Jan Wróblewski otrzymał Perłę 2017 za miód wielokwiatowy wiosenny. To nagroda dla najlepszych regionalnych i lokalnych produktów żywnościowych oraz najlepszych potraw regionalnych i lokalnych wręczana w konkursie Nasze regionalne dziedzictwo - smaki regionów. W styczniu tego roku Pan Jan otrzymał tytuł TOP PRODUKT w konkursie DOCEŃ POLSKIE za ocet jabłkowo-miodowy oraz musztardę dyniowo-miodową.

Podczas naszego spotkania Pan Jan zdradził nam jak przygotować domowym sposobem nagrodzony ocet.

Zapraszamy do oglądania.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.