Strażacy z OSP poleją domy w Lany Poniedziałek. To symbol ochrony przed pożarem (ZDJĘCIA)

31 marzec 2018
(5 głosów)
Autor:  Redakcja
Fot. NewsLubuski.pl, OSP Racula

Racula, Świdnica, Trzebiechów czy Zabór. To między innymi w tych miejscowościach kultywowany będzie zwyczaj polewania domów przez strażaków. Mieszkańcy biorą to za dobrą wróżbę i wspierają ochotników datkami. W Raculi na osiedlu Eden dochodzi nawet do regularnej bitwy wodnej pomiędzy mieszkańcami, a strażakami - "Wodny świat w Raculi (FILM Z DRONA)".

W Raculi nikt już nie pamięta skąd wzięła się ta tradycja. Jedno jest pewne. Każdy wielkanocny poniedziałek nie może obyć się bez polewania wodą z wozu strażackiego. - Zaczynamy po godzinie 10:00. Symbolicznie polewamy domy oraz posesje na terenie Raculi i Drzonkowa, aby ochronić budynki przed ogniem. Przy okazji wręczamy mieszkańcom świąteczne kartki i składamy życzenia - mówi dh. Krzysztof Sroczyński, Prezes OSP "Racula" w Zielonej Górze.

Podobne wydarzenie organizują również ochotnicy ze Świdnicy. Jak co roku, poleją oni wszystkie domostwa w Wilkanowie, Świdnicy oraz Łochowie. - Reakcje ludzi są bardzo pozytywne. Do tej pory nikt nie sprzeciwił się, że polewamy jego dom. Gdy jest ciepło to mieszkańcy organizują różne zasadzki i polewają się razem z nami - opowiadają ochotnicy ze Świdnicy.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.