Polała się woda. Strażacy pokonani... (ZDJĘCIA i FILM)

02 kwiecień 2018
(4 głosów)

Pierwsze wzmianki o zwyczajach śmigusowo-dyngusowych w Polsce pochodzą z XV wieku. Dziś zwyczaj ten traktowany jako zabawa o charakterze ludowym. W odróżnieniu od pierwotnych tradycji wodą oblewa się wszystkich, bez wyjątków.

Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej Racula już po raz 34 drugi dzień świąt, Lany Poniedziałek spędzają polewając domy mieszkańców całej dzielnicy. Na szczęście.

Mieszkańcy bardzo chętnie uczestniczą w wydarzeniu. Za każdy polany dach obdarowują strażaków co łaska. Pieniądze uzbierane z akcji pomogą druhom OSP w najpotrzebniejszych zakupach.

Wodny Eden

Jak co roku, tak i tym razem na osiedlu Eden doszło do bitwy wodnej pomiędzy mieszkańcami a Ochotniczą Strażą Pożarną.

Mieszkańcy przygotowywali się do bitwy od Wielkiego Czwartku. Na jednym z podwórek stanął kosz na wysięgniku. U sąsiada zabunkrowany był samochód półciężarowy, na którym stanęły beczki z wodą. Były karchery, węże podłączone do hydrantów, wiadra, miski i butelki. Mieszkańcy kupili stary, strażacki wóz bojowy. Wszystko po to, by sprawić "łomot" strażakom.

Po dość długim oczekiwaniu zza zakrętu wyłonił się wóz strażacki. Podjechał bardzo powoli, jakby znajdujący się w nim strażacy liczyli na przegląd możliwości mieszkańców. I w tym momencie wszystko się zaczęło. W ruch poszły węże, za strażakami wjechał półciężarowy z wodą. Młodzi walczyli z wiadrami, pistoletami a nawet butelkami. W pewnym momencie z naprzeciwka wyjechał jeszcze jeden wóz strażacki. Druhowie w pierwszej chwili ucieszyli się widząc kolegów, którzy przybyli im z odsieczą. Radość nie trwała długo. Szybko zorientowali się, że na wozie znajdują się mieszkańcy osiedla.

Hydranty aż się zagrzały. Ulicą płynęły hektolitry wody.

To był niezapomniany Lany Poniedziałek. Na pełną relację filmową zapraszamy wkrótce. Dziś kilka zdjęć i króciótki filmik.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.