Handlarzom dopalaczy grozi większa kara. Od dziś odpowiadają oni jak dilerzy narkotyków

21 sierpień 2018
(1 głos)
Autor:  Redakcja
Handlarzom dopalaczy grozi większa kara. Od dziś odpowiadają oni jak dilerzy narkotyków KGP/Policja.pl

Zgodnie z nowelizacją ustaw od wtorku, 21 sierpnia, osoby sprzedające tzw. dopalacze traktowane są identycznie jak handlarze narkotyków. Za ich sprzedawanie grozi teraz kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Nowe przepisy mają ograniczyć wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych.

Nowela ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej zakłada rozszerzenie zakresu czynów uznanych za karalne dla osób związanych z dopalaczami. - Teraz za posiadanie ich znacznych ilości grozi do trzech lat więzienia, a za handel nawet do 12 lat - mówi insp. Mariusz Ciarka, rzecznik polskiej policji.

Zmiana listy związków zakazanych ma także ułatwić ich aktualizację i w efekcie przyspieszyć delegalizację kolejnych dopalaczy. Zmieni się także samo ich definiowanie, aby producenci groźnych substancji łatwo nie wymykali się służbom poprzez drobne zmiany składu i nową nazwę.

Ponadto przepisy zakładają zapewnienie takiego samego wsparcia osobom uzależnionym od dopalaczy jak od narkotyków. Każdy będzie mógł liczyć na leczenie, rehabilitację i wsparcie psychologiczne.

Eksperci podnoszą, że dopalacze to nie tylko problem ludzi młodych. - Ofiarami coraz częściej padają osoby dorosłe. Na podstawie obserwacji objawów, z jakimi zatruci dopalaczami trafiają do szpitali, toksykolodzy podejrzewają, że na nielegalnym rynku pojawiły się substancje o bardzo niebezpiecznym działaniu, powodujące m.in. przedłużające się objawy niewydolności oddechowej - dodaje insp. Ciarka.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.