Pomnik patrona Zielonej Góry oficjalnie odsłonięty! Św. Urban I stanął na Placu Powstańców Wlkp. (FILM, ZDJĘCIA)

30 sierpień 2018
(3 głosów)
Autor:  Redakcja
Pomnik patrona Zielonej Góry oficjalnie odsłonięty! Św. Urban I stanął na Placu Powstańców Wlkp. Redakcja/DronLubuski.pl

W czwartek, 30 sierpnia, na Placu Powstańców Wielkopolskich w Zielonej Górze oficjalnie odsłonięto pomnik Świętego Urbana I - patrona miasta. Uroczystość uświetnił koncert promenadowy oraz pokaz sztucznych ogni.

Pomnik oficjalnie odsłonął Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki w towarzystwie Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego oraz Biskupa Seniora Stefana Regmunta. - Pomnik jest bardzo piękny. Cieszymy się, że stanął właśnie na wyremontowanym pl. Powstańców Wielkopolskich - wspólnie oceniali mieszkańcy.

Wraz z pomnikiem Św. Urbana I miało miejsce przekazanie do użytku nowo wyremontowanego Placu. Oficjalnie uruchomiono również fontannę wodną. Wydarzenie uświetnił koncert promenadowy Filharmonii Zielonogórskiej oraz pokaz sztucznych ogni.

- Warto było zainwestować w modernizację tego terenu. Jest pięknie! - podkreśla w mediach społecznościowych Prezydent Janusz Kubicki.

Św. Urban jest patronem winiarzy, winnej latorośli, ogrodników, dobrych urodzajów. Przedstawiany jest z w szatach pontyfikalnych i tiarze, a jego atrybutami są: kielich, krucyfiks, księga, miecz, winne grono, winne grono na księdze. W Kościele w Polsce jego wspomnienie liturgiczne przypada na 19 maja, przeniesione z 25 maja po reformie kalendarza w 1970, w Kościele Greckokatolickim 12 lutego.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.