RANT - Sprzedaż, serwis rowerów

Świętujmy sto lat niepodległości!

10 listopad 2018
(2 głosów)
Inscenizacja walk z okresu wojny polsko-bolszewickiej Tomasz Noskowicz

W niedzielę, 11 listopada będziemy świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Samorządowe obchody odbędą się w Zielonej Górze i w Gorzowie, a w rolach głównych wystąpią aktorzy teatrów. Niedzielne widowiska będą też zwieńczeniem uroczystości, które lubuski samorząd przygotował na 100-lecie Niepodległości. Do wspólnego świętowania zaprasza marszałek Elżbieta Anna Polak.

- Przystrojeni w biało-czerwone kokardy wspominamy, jak to było 11 listopada 1918 roku, 100 lat temu. Wszyscy Polacy radośnie wybiegli na ulice, żeby razem świętować. Bo wreszcie to, co przez lata było zakazane pod zaborami stało się możliwe: biało-czerwona flaga, orzeł biały, język polski. Dzisiaj też każdy z nas może być tym niezwykłym bohaterem zwyczajnej codzienności szanując konstytucję, demokrację, wolne sądy, wolną Polskę – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak inaugurując obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W niedzielę, dokładnie 100 lat po tym, jak nasz kraj wywalczył wolność, zapraszamy na widowiska teatralne. W Zielonej Górze na scenie głównej Lubuskiego Teatru oraz na deptaku odbędzie się widowisko sceniczno-plenerowe „Sen o Niepodległej”. Początek o godz. 17.00. Wezmą w niej udział aktorzy teatru oraz tancerze z Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca.

„Może bym sto gwiazd zgasił, a drugie sto wzniecił, bo jestem nieśmiertelny” – w słowach Konrada zawarta jest siła i przestroga. To emanacja mickiewiczowskiej „lawy”. Uśpionej i cały czas gotowej do erupcji. Polskim dążeniom do wolności towarzyszyła zarówno imaginacja, jak i obawa. I to właśnie między tymi dwoma wymiarami mieści się sen, do którego zaprosimy widzów. Marszałek Piłsudski przemówi do nas z głębi dziejów. Przyjdą do nas postaci, które będą nam podpowiadać. Jedne – dobrze, drugie źle. Walka o wolność wiąże się bowiem z najtrudniejszą ze sztuk – sztuką wyboru. Spotkamy tu zarówno wizjonerów, zapaleńców, jak i ludzi okrutnych. Spektakl w swojej części plastycznej zaprojektowany jest w konwencji ruchomego korowodu przesuwającego się dookoła scen i wyłaniającego kolejne wizualne obrazy. Przeglądamy się w literaturze polskiej oraz w młodości. Czujemy, że właśnie tam płynie nasza lawa.

Od godz. 16.00 przed budynkiem teatru będzie działać nasza kawiarenka niepodległościowa z kawą, herbatą, słodkościami i patriotycznymi upominkami.

W Gorzowie odbędzie się widowisko „Niepodległa – przybycie” w reżyserii Jana Tomaszewicza. Początek o godz. 16.30 na Starym Rynku (plac przy Katedrze). Będzie to artystyczne wydarzenie słowno-muzyczne, w którym wezmą udział aktorzy gorzowskiego teatru, zespół muzyczny, młodzież ze Studia Teatralnego oraz grupa rekonstrukcyjna.

Widzowie zobaczą m.in. fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, w tym „chocholi taniec” symbolizujący stan świadomości narodowej Polaków z początku XX wieku, czyli u progu odzyskania niepodległości. Na scenie pojawi się postać Marszałka Piłsudskiego z dekretem skierowanym do Polaków w roku 1918. Ponadto, tegoroczny spektakl będzie miał artystyczną syntezę najważniejszych wydarzeń, którymi żyli Polacy przez ostatnie stulecie w Niepodległej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem historii lokalnej. Jedna ze scen będzie zbudowana na wspomnieniach pierwszych mieszkańców powojennego Gorzowa przybyłych na te ziemie w 1945 w. z Kresów Wschodnich. Pojawią się także odniesienia do takich wydarzeń jak strajki w Stilonie i Ursusie w 1981 r. po ogłoszeniu stanu wojennego. Warstwę fabularną spektaklu wzbogaci myśl patriotyczna Jana Pawła II, jego refleksje oraz spostrzeżenia dotyczące miłości do ojczyzny duchowego wymiaru patriotyzmu. W widowisku słowa papieża będą ilustrowane fragmentami z pielgrzymki Jana Pawła II do Gorzowa w 1997 r.

Po zakończeniu spektaklu grupa rekonstrukcyjna poczęstuje publiczność staropolskim żurem serwowanym prosto z wojskowej kuchni polowej. (źródło: lubuskie.pl)

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości zbiega się w tym roku z setną rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji już dziś oddział lubuski Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego zorganizował inscenizację walk z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

Zdjęcia: Tomasz Noskowicz

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.