RANT - Sprzedaż, serwis rowerów

Specjalistyczna diagnostyka nowotworowa w Gorzowie. Szpital z kontraktem na PET

21 listopad 2018
(4 głosów)
Autor: 
Specjalistyczna diagnostyka nowotworowa w Gorzowie. Szpital z kontraktem na PET Lubuskie.pl

Od 1 grudnia 2018 roku Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. będzie realizował badania urządzeniem PET-CT. Powodem jest kontrakt z NFZ na te świadczenia. Dzięki tej decyzji szpital w Gorzowie będzie wykonywał bezpłatnie badania przez najbliższe 5 lat.

PET czyli pozytonowy tomograf emisyjny to specjalistyczne urządzenie, które służy w szczególności do diagnostyki nawet bardzo drobnych zmian nowotworowych. Dzięki niemu lekarz zlokalizuje pierwotne ogniska nowotworów, oceni ich zaawansowanie i ewentualne wznowy procesu chorobowego. W niektórych typach nowotworów daje również możliwość oceny skuteczności leczenia czy planowania radioterapii. Żadna inna technika diagnostyczna nie daje takich możliwości.

Ponadto te wysokiej klasy urządzenie służy również do badań mózgu, serca i stanów zapalnych. Wykorzystywany jest także do badań w kierunku m.in. Alzheimera, Parkinsona, czy padaczki. To jedyny taki sprzęt w lubuskich szpitalach. Nawet Ministerialne Mapy Potrzeb Zdrowotnych wskazywały, że w lubuskim powinien być taki sprzęt.

Uruchomienie Pracowni PET/CT w gorzowskim szpitalu kosztowało blisko 8 mln zł. Wartość samego urządzenia to 5,7 mln złotych. Pozostałe koszty to wydatki związane z adaptacją i wyposażeniem pomieszczeń pracowni PET i tzw. pracowni gorącej. Wszystko było możliwe dzięki wsparciu inwestycji kwotą 3,2 mln złotych przez Samorząd Województwa Lubuskiego oraz władz Gorzowa, które przyznały szpitalowi przyznały dotację w wysokości 1,7 mln złotych.

- Nowoczesna pracownia PET to kolejny krok rozwoju lubuskiej onkologii i całej ochrony zdrowia - komentuje marszałek województwa Elżbieta Anna Polak. Umowa z NFZ na realizację badań PET-CT opiewa na 5 lat. Miesięcznie lecznica otrzymywać będzie 113 tys. zł (tj. blisko 6,8 mln zł przez 5 lat), dlatego w ciągu miesiąca z badań będzie mogło skorzystać 35 osób. Kierownikiem Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej w Szpitalu jest dr n. med. Piotr Zorga.

Fot. WSzW Gorzów Wlkp.

 • Utrudnienia w Lubuskiem. Drogami województwa przejadą kolarze

  Utrudnienia w Lubuskiem. Drogami województwa przejadą kolarze

  W sobotę, 15 czerwca, z okazji Dni Województwa Lubuskiego zostanie zorganizowany wyścig kolarski na trasie z Gorzowa Wielkopolskiego do Zaboru. W tym czasie na kilku odcinkach dróg mogą powstać utrudnienia, z którymi podróżnym pomogą uporać się policjanci. W związku z tym wydarzeniem kierowcy powinni zachować ostrożność, zwracać uwagę na sygnały wydawane przez funkcjonariuszy oraz wykazać się cierpliwością.

 • Pożar na SOR w Zielonej Górze. W akcji 4 zastępy straży pożarnej (FILM)

  Pożar na SOR w Zielonej Górze. W akcji 4 zastępy straży pożarnej (FILM)

  Dyspozytor zielonogórski strażaków otrzymał zgłoszenie dotyczące pożaru rozdzielni na terenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Zielonej Górze. Na miejsce zapobiegawczo zadysponowano 4 zastępy straży pożarnej. Pożar został ugaszony przez pracowników szpitala. Nikomu nic się nie stało.

 • Pierwszy taki przeszczep w Lubuskiem

  Pierwszy taki przeszczep w Lubuskiem

  Niedawno w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze miała miejsce niezwykła i pierwsza w województwie operacja rekonstrukcyjna w obszarze głowy i szyi. Zespół pod przewodnictwem prof. UZ dr hab. n. med. Pawła Golusińskiego usunął nowotwór z jamy ustnej pacjentki. W to miejsce przeszczepiono fragment tkanki z jej przedramienia. Tego typu zabiegi wykonywane są jedynie w kilku ośrodkach w Polsce – w Poznaniu, Gliwicach i w Warszawie. Tylko tam, gdzie istnieje wysoko wykwalifikowany zespół. Teraz także w Zielonej Górze! Pacjentka, pani Grażyna z Sulechowa, dzięki tej operacji, nie straciła możliwości normalnego mówienia i połykania, co często występuje po rozległych operacjach regionu głowy i szyi.

 • 58-latek jechał zygzakiem, miał ponad 2,5 promila. Zatrzymał go policjant po służbie

  58-latek jechał zygzakiem, miał ponad 2,5 promila. Zatrzymał go policjant po służbie

  Do zdarzenia doszło w sobotni wieczór, policjant po służbie zatrzymał pijanego 58-latka, który jechał zygzakiem jedną z ulic w Gorzowie Wielkopolskim. Mężczyzna miał ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Bełkotał, był agresywny, wulgarny i awanturował się mając przy tym orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

 • Rewolucyjna metoda leczenia w gorzowskim szpitalu. "To ogromna szansa dla pacjentów"

  Rewolucyjna metoda leczenia w gorzowskim szpitalu. "To ogromna szansa dla pacjentów"

  W gorzowskim szpitalu po raz pierwszy zastosowano terapię promieniotwórczym radem. Tę metodę leczenia stosują nieliczne ośrodki w Polsce.

 • Gorzów walczy z barszczem Sosnowskiego. Pierwsze zabiegi już wkrótce

  Gorzów walczy z barszczem Sosnowskiego. Pierwsze zabiegi już wkrótce

  Profesjonalna firma zajmująca się zwalczaniem szkodników już w połowie czerwca rozpocznie walkę z barszczem Sosnowskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Zabiegi polegające na opryskach i koszeniu przeprowadzane będą na bieżąco.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.