RANT - Sprzedaż, serwis rowerów

Gorzów Wlkp.: Ponad 500 interwencji LPR

15 styczeń 2019
(2 głosów)
Gorzów Wlkp.: Ponad 500 interwencji LPR Redakcja

Ta pomoc nadchodzi z nieba i to najczęściej nad Gorzowem Wielkopolskim. Według statystyk Lotniczego Pogotowia Ratunkowego medycy z północy województwa w 2018 r. zrealizowali ponad 500 misji.

To jeden z najlepszych wyników w Polsce. Przypomnijmy, że przy gorzowskim szpitalu trwa budowa nowej bazy HEMS. - Baza HEMS jest podstawą bezpieczeństwa życia i zdrowia mieszkańców. Dzięki inwestycji podniesie się standard szpitala - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

W ubiegłym roku śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zrealizowały blisko 11,5 tys. misji w kraju. Wśród wszystkich lotów przeważały wezwania dotyczące wypadków komunikacyjnych. Częste były również przypadki nagłych zachorowań i zatrzymania krążenia. Według statystyk przedstawionych przez LPR najwięcej misji zrealizowały bazy HEMS:

– całodobowe – w Krakowie (753) oraz we Wrocławiu (692)

– dyżurujące w godzinach 7-20 – w Szczecinie (660), w Łodzi (598) oraz w Olsztynie (583)

– dyżurujące od wschodu do zachodu słońca – w Opolu (548) oraz w Gorzowie Wielkopolskim (528)

Utworzenie bazy HEMS w północnej części województwa to jeden z priorytetów samorządu województwa, o czym wielokrotnie mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, a czego potwierdzenie można znaleźć także w dokumentach strategicznych regionu, m.in. w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020 i Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na lata 2014-2020. Budowa bazy jest możliwa dzięki działaniom samorządu województwa. Wsparł on zadanie kwotą 4,8 mln zł, z czego 2,9 mln zł to pomoc zapisana w budżecie na 2019 r. Dodajmy, że inwestycja ma zostać zakończona w najbliższych 12 miesiącach.

Starania Zarządu Województwa Lubuskiego o budowę bazy HEMS trwały kilka lat. Wcześniej baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w województwie lubuskim funkcjonowała jedynie w Zielonej Górze – Przylepie. Nie pozwalało to na pełne zabezpieczenie zdrowotne ofiar wypadków na północy województwa. Decyzja o utworzeniu bazy w Gorzowie Wlkp. zapadła w 2015 roku. Ministerstwo Zdrowia za unijne pieniądze (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko) kupiło specjalistyczny śmigłowiec. W listopadzie 2016 r. otwarto tymczasową bazę kontenerową Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Źródło: lubuskie.pl

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.