Historia pożarnictwa w OSP Stare Strącze

08 maj 2019
(1 głos)
Historia pożarnictwa w OSP Stare Strącze OSP Stare Strącze

Ma 94 lata. Przez ostatnie kilka miesięcy przeszła sporo zabiegów upiększających. Niestety, nie były one tanie, ale jubilatka na pewno na nie zasłużyła. Mowa o zabytkowej sikawce konnej, która została podarowana druhom strażakom ze Starego Strącza przez byłego już prezesa Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Sława, Aleksandra Polańskiego.

Na renowację czterokołowej sikawki konnej z 1925 roku OSP Stare Strącze pozyskała środki z programu Lubuska Odnowa Wsi. Strażacy własnym nakładem pracy wykonali przy niej najpilniejsze naprawy. Łączny koszt renowacji wyniósł 22 140 zł, z czego 10 000 zł pochodzi z dofinansowania. Wkład własny w kwocie 12 140,00 zł zapewniło OSP Stare Strącze oraz Burmistrz Sławy.

W sobotę, 4 maja odbyła się uroczysta msza w intencji strażaków, podczas której ks. Andrzej Nowak, proboszcz parafii Św. Jadwigi w Starym Strączu poświęcił zabytkowy sprzęt, który zyskał drugie życie. To była pierwsza, ale nie ostatnia trasa odrestaurowanej sikawki po wielu latach. Teraz będzie ona służyła długie lata jako atrakcja historyczna na wszystkich uroczystościach gminnych. Na co dzień można ją podziwiać w remizie OSP w Starych Strączach. Zapraszamy.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.