Militarne dziedzictwo Świebodzina i okolic

10 październik 2016

14 października 2016 roku Świebodziński Dom Kultury i Towarzystwo Historyczne Ziemi Międzyrzeckiej organizują w sali widowiskowej ŚDK sesję historyczną nt. „Militarnego dziedzictwa Świebodzina i okolic”. Już dziś zapraszamy chętnych słuchaczy do wzięcia udziału w sesji.

*Oto przykładowe tematy, które będziemy omawiać:

 • "Wczesnośredniowieczny gród w Grodziszczu - chronologia i funkcja w świetle badań interdyscyplinarnych".
 • "Militarne epizody z dziejów ziemi świebodzińskiej (od XV do XVIII stulecia)".
 • "Ikonografia średniowiecznego systemu obronnego Świebodzina w zbiorach Muzeum Regionalnego w Świebodzinie".
 • "Świebodziński Zeughaus na tle zbrojowni sąsiednich miast".
 • "Wywłaszczenia w okolicach Świebodzina związane z budową Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Spory na tle zmian w krajobrazie kulturowym".
 • "Ochrona przeciwpożarowa i przeciwwybuchowa magazynów amunicyjnych Baterii Pancernej nr 5 Frontu Fortyfikacyjnego Łuku Odra – Warta (MRU)".
 • "Budowa autostrady Frankfurt nad Odrą - Poznań na terenie powiatu świebodzińskiego w latach 1940-42". - "Walki o przełamanie MRU w rejonie Przetocznicy".
 • "Świebodzin w 1945 roku".
 • "Grób żołnierzy niemieckich spod Dąbrówki Wielkopolskiej. Wyniki badań archeologiczno-ekshumacyjnych".
 • "Autostrada A2 - Autostrada Wolności jako miejsce (nie)pamięci?
 • Jeszcze o byłym niemieckim nazistowskim obozie pracy przymusowej Brätz w Brójcach / Wilenku w 25. rocznicę podpisania Polsko-Niemieckiego Traktatu o Przyjaźni i Współpracy".

*organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie sesji historycznej.

Jeżeli ktoś miałby możliwość i chciałby wspomóc organizację powyższej sesji to zapraszamy do kontaktu ze Świebodzińskim Domem Kultury.

14.10.2016 (piątek) godz. 10:00, wykład Świebodziński Dom Kultury, Świebodzin, ul. J. Piłsudskiego 39 m.41 woj. lubuskie

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.