RANT - Sprzedaż, serwis rowerów

W blasku secesyjnego szkła

01 kwiecień 2019
(2 głosów)
W blasku secesyjnego szkła Muzeum Ziemi Lubuskiej

Muzeum Ziemi Lubuskiej uprzejmie zaprasza 3 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 na otwarcie wystawy „W blasku secesyjnego szkła”. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Secesja to krótkotrwały, ale gwałtownie rozwijający się styl, znamionujący początek dwudziestego stulecia. Jako ważny element modernistycznych przemian objął swoim oddziaływaniem wszystkie dziedziny sztuki. Szczególną jednak rolę odegrał w tworzeniu przedmiotów użytkowych, m.in. w meblarstwie, ceramice, witrażownictwie, metaloplastyce czy jubilerstwie. Ten nowatorski styl wywarł także ogromny wpływ na sposób wytwarzania wyrobów ze szkła, zarówno w odniesieniu do ich formy, motywów zdobniczych, jak i przemian technologicznych dotyczących procesu produkcji.

Prezentacja secesyjnych zabytków jest próbą spojrzenia na bogate i interesujące dzieje szkła z szerszej perspektywy zbiorów zielonogórskiego Muzeum. Na stałych ekspozycjach pokazujemy bowiem bogaty zespół ilustrujący wielowiekowe tradycje konsumpcji wina oraz współczesne prace czołowego polskiego projektanta szkła profesora Zbigniewa Horbowego. Kolejny wyjątkowy świat szklanej materii w naszym Muzeum to galeria witraży Marii Powalisz-Bardońskiej. Na ich tle prezentujemy kolekcję secesyjnego szkła ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Wystawa przybliża sztukę Art Nouveau, nie tylko efektowną, ale po okresie niełaski, lubianą i cenioną. Szczególne znaczenie ma także fakt, że eksponaty, z których znaczna część jest związana z kulturą śląską, umożliwiają poznanie ważnego elementu regionalnej tradycji, jaką już od średniowiecza była produkcja szkła. Na wystawie znalazły się m.in. wyroby huty hr. Harracha z Harrachova czy Josephinenhutte, założonej w 1842 roku w Szklarskiej Porębie. Prezentujemy blisko 30 różnorodnych obiektów z wazonami, dzbanami, dzbankami, paterami, misami czy kieliszkami. Przy ich tworzeniu korzystano z różnorodnych metod formowania, obróbki, zdobienia i technik łączenia szkła z innymi materiałami, co sprawia, że te przedmioty po blisko stu latach nadal poruszają i wywołują żywe emocje. Oglądając je trzeba pamiętać, że secesyjni twórcy przenosząc nas w świat nacechowany elegancją i urodą współtworzyli nową jakość w procesie projektowania. A ich dokonania wpłynęły na współczesne kanony sztuki użytkowej. (Longin Dzieżyc)

Kurator wystawy dr Longin Dzieżyc

Termin wystawy 3 IV – 30 V 2019

Zapraszamy, podczas wernisażu wstęp wolny.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • 100-lecie powołania Polskiej Policji. Wyjątkowy koncert i niecodzienna wystawa

  100-lecie powołania Polskiej Policji. Wyjątkowy koncert i niecodzienna wystawa

  W środę, 19 czerwca 2019 roku o godzinie 12.00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy "100-lecie powołania Polskiej Policji" w Muzeum Ziemi Lubuskiej

 • Podziemne miasto. Piwnice winiarskie Zielonej Góry

  Podziemne miasto. Piwnice winiarskie Zielonej Góry

  Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w środę, 22.05.2019 r. o godz. 16.00 na kolejny wykład z cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii.

 • Podziemne miasto. Piwnice winiarskie Zielonej Góry

  Podziemne miasto. Piwnice winiarskie Zielonej Góry

  Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w środę, 24 kwietnia o godz. 17.00 na otwarcie wystawy Podziemne miasto. Piwnice winiarskie Zielonej Góry.

 • Wernisaż i premiera książki

  Wernisaż i premiera książki

  Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w środę, 17 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 na premierę książki dr. Grzegorza Biszczanika „Nieznane twarze Zielonej Góry”. Wydarzenie poprzedzone zostanie otwarciem wystawy fotografii wykonanych przez Władysława Czulaka na użytek tejże publikacji.

 • Studium Wiedzy o Sztuce i Historii. Kajetan Sosnowski - niekwestionowany klasyk nowoczesności

  Studium Wiedzy o Sztuce i Historii. Kajetan Sosnowski - niekwestionowany klasyk nowoczesności

  Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w środę, 27 marca 2019 r. o godz. 16.00 na kolejną odsłonę cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii. Bohaterem spotkania będzie Kajetan Sosnowski (1913-187), zwany przez krytykę niekwestionowanym klasykiem nowoczesności. Życiorys twórcy i jego dokonania artystyczne przedstawi Leszek Kania, jeden ze współkuratorów wystawy monograficznej K. Sosnowskiego, która obecnie prezentowana jest w przestrzeniach Galerii Nowy Wiek.

  Kajetan Sosnowski – uprawiał malarstwo, rysunek, rzeźbę oraz instalację artystyczną. W latach 1934-1939 studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u Tadeusza Pruszkowskiego i Wojciecha Jastrzębowskiego, zarobkując równocześnie na życie jako nauczyciel i ilustrator książkowy. Po II wojnie światowej włączył się aktywnie w organizację polskiego życia artystycznego, m.in. w 1945 roku współtworzył łódzki oddział ZPAP, był kierownikiem artystycznym „Kuźnicy” (1947-1949), a także należał do założycieli warszawskiej Grupy 55 i Galerii Krzywe Koło (1955). Aktywnie uczestniczył w laboratoryjnych imprezach lat 60. i 70. XX wieku, m.in. I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965) oraz Spotkaniach Artystów, Naukowców i Teoretyków Sztuki w Osiekach i Darłówku; w roku 1972 zainicjował powstanie Galerii 72 w Chełmie Lubelskim. Brał udział w II, IV, V i VII edycji Wystaw i Sympozjów Złotego Grona w latach 1965, 1969, 1971 i 1975.

  W roku 1976 został zaproszony przez dr. Jana Muszyńskiego (1932-2017), ówczesnego dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej, do stworzenia stałej Galerii Autorskiej. Jego Wieża asymetryczna została zainstalowana w bocznej klatce schodowej budynku muzealnego. To jedna z nielicznych zachowanych „struktur asymetrycznych” artysty. Tworzy ją układ 15 brył geometrycznych ustawionych względem siebie z matematyczną precyzją, osiągający wysokość trzech pięter budynku – od parteru po dach. Każdy z nadbudowanych kolejno elementów, osadzonych na wspólnej osi, został nieco przesunięty w stosunku do poprzedniego. W efekcie daje to wrażenie płynnego ruchu i optycznej harmonii.

  Aktualnie w zbiorach muzeum znajduje się 15 prac Kajetana Sosnowskiego, począwszy od wczesnych prac z cykli Pamiętnik liryczny i Erotyki , poprzez późniejsze ascetyczne „obrazy puste”, po dzieła inspirowane naukami ścisłymi, studiami nad zjawiskami barwnymi i świetlnymi. Istotną część kolekcji stanowią późniejsze „obrazy szyte”, wynikające z intelektualnych rozważań i matematycznych podziałów. Wśród nich kompozycje z cyklów: Katalipomena, Układy równowartościowe, Interwencje oraz Obrazy czarne z lat 80. poświęcone istotnym wydarzeniom społeczno-politycznym tego czasu.

  Zapraszamy, wstęp wolny.

  Źródło: Alicja Błażyńska rzecznik prasowy MZL

 • Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919

  Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919

  Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza w środę, 20 marca 2019 roku o godz. 12.00 na uroczyste otwarcie wystawy plenerowej zatytułowanej Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 oraz na panel naukowy i koncert pieśni patriotycznych. Wernisaż odbędzie się przed gmachem naszej instytucji, natomiast kolejne punktu programu już w Sali Witrażowej MZL.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.