Pokaz filmu „Siłaczki”

08 maj 2019
(1 głos)
Pokaz filmu „Siłaczki” Kadr z filmu "Siłaczki"

„Siłaczki” to historyczny, fabularyzowany film dokumentalny autorstwa Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, opowiadający historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku.

Siłaczki walczyły o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, o prawa wyborcze, łącząc zaangażowanie emancypacyjne z działalnością niepodległościową.

Film pokazuje losy aktywistek z Poznania, Warszawy, Lublina i Krakowa: Justyny Budzińskiej-Tylickiej - lekarki-społecznicy, która stanęła na czele słynnej delegacji do Piłsudskiego, Marii Dulębianki - pierwszej kandydatki do Sejmu, Kazimiery Bujwidowej - dzięki której staraniom w 1894 na Uniwersytet Jagielloński przyjęto pierwsze studentki, Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit, nazywanej hetmanką feminizmu, która jako pierwsza wyodrębniła postulaty kobiece z kwestii narodowo-wyzwoleńczych, sióstr Tułodzieckich: Anieli - organizatorki tajnego nauczania, skazanej na karę więzienia, i Zofii - założycielki pierwszego w Polsce związku zawodowego kobiet, Aleksandry Piłsudskiej - żołnierki, orędowniczki sprawy kobiecej, Beli Szpiro-Nissenbaum - emancypantki, aktywistki na rzecz praw kobiet narodowości żydowskiej, Zofii Moraczewskiej - propagatorki spółdzielczości, która jako jedna z ośmiu kobiet w 1919 weszła w skład polskiego Sejmu, Zofii Daszyńskiej-Golińskiej - ekonomistki i pionierki kooperatywizmu, Izabeli Moszczeńskiej - Rzepeckiej - założycielki Ligi Kobiet Polskich oraz Faustyny Morzyckiej - działaczki Kobiecego Koła Oświaty Ludowej, będącej pierwowzorem bohaterki powieści Stefana Żeromskiego Siłaczka. Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, w którym kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych. Zobaczmy, jak Siłaczki do tego doprowadziły.

Zapraszamy na projekcję filmu i spotkanie z autorami Martą Dzido i Piotrem Śliwowskim, które poprowadzą prof. Magdalena Środa i dr Anita Kucharska-Dziedzic oraz Grzegorz Lipa Lipnicki.

GDZIE i KIEDY? w piątek, 10.05.2019r. w kinie NEWA o godzinie 20.00.

Link do wydarzenia na FB

Info: Ilona Motyka wiceprezeska Lubuskie Stowarzyszenie na rzecz Kobiet BABA

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Solanin przybywa po raz 11

  Solanin przybywa po raz 11

  Odliczamy już dni do 11. Solanin Film Festiwal. Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie ambitnych i niezależnych filmów, znakomitych gości oraz interesujących imprez towarzyszących. Powiat Nowosolski od lat wspiera organizację tego wydarzenia. Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska objęła patronat nad festiwalem.

 • Pokaz filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

  Pokaz filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

  12 maja o godz. 18:00 w kinie Newa odbędzie się pokaz filmu Tomasza Sekielskiego o pedofilii w polskim Kościele, którego premiera odbędzie się dzień wcześniej. Film został sfinansowany w drodze publicznej, obywatelskiej zrzutki. Film przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.

 • Policjanci z Zielonej Góry będą nagrywać interwencje. Na mundurach pojawiły się kamery (ZDJĘCIA)

  Policjanci z Zielonej Góry będą nagrywać interwencje. Na mundurach pojawiły się kamery (ZDJĘCIA)

  Już od piątku, 1 lutego, wszyscy zielonogórscy policjanci pełniący służbę patrolową oraz funkcjonariusze ruchu drogowego wyruszają do służby z kamerami nasobnymi. Urządzenia przypięte do ich mundurów będą teraz rejestrować przebieg podejmowanych interwencji. Dzięki temu funkcjonariusze mają zwiększyć własne bezpieczeństwo i ograniczyć ilość skarg.

 • Pożar pałacu pod Krosnem Odrzańskim. Spłonęło poddasze (FILM, ZDJĘCIA Z DRONA)

  Pożar pałacu pod Krosnem Odrzańskim. Spłonęło poddasze (FILM, ZDJĘCIA Z DRONA)

  Pożar wybuchł w czwartek, 27 grudnia, około godziny 7:30 rano. Z ogniem walczyło 16 zastępów straży pożarnej, doszczętnie spłonęło poddasze zabytkowego pałacu w Wyczółkowie pod Krosnem Odrzańskim. 

 • Nie deptać pamięci

  Nie deptać pamięci

  „Nie deptać pamięci” - to tytuł filmu dokumentalnego, którego bohaterami są społecznicy z Towarzystwa Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.

 • W Łagowie ruszyła 47. edycja Lubuskiego Lata Filmowego (ZDJĘCIA)

  W Łagowie ruszyła 47. edycja Lubuskiego Lata Filmowego (ZDJĘCIA)

  Samorząd województwa przekazał 150 tys. zł na organizację najstarszego festiwalu filmowego w Polsce - Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. Umowę na dofinansowanie podpisali, marszałek Elżbieta Anna Polak oraz wójt Czesław Kalbarczyk. - Nie mieliśmy żadnych wątpliwości. My tu jesteśmy od lat. Lubuskie Lato Filmowe nie może odbyć się bez udziału samorządu. To najstarszy festiwal w Polsce, a Łagów - perła Ziemi Lubuskiej, to nasz lubuski produkt turystyczny - podkreślała marszałek.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.