RANT - Sprzedaż, serwis rowerów

Pokaz filmu „Siłaczki”

08 maj 2019
(1 głos)
Pokaz filmu „Siłaczki” Kadr z filmu "Siłaczki"

„Siłaczki” to historyczny, fabularyzowany film dokumentalny autorstwa Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, opowiadający historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku.

Siłaczki walczyły o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, o prawa wyborcze, łącząc zaangażowanie emancypacyjne z działalnością niepodległościową.

Film pokazuje losy aktywistek z Poznania, Warszawy, Lublina i Krakowa: Justyny Budzińskiej-Tylickiej - lekarki-społecznicy, która stanęła na czele słynnej delegacji do Piłsudskiego, Marii Dulębianki - pierwszej kandydatki do Sejmu, Kazimiery Bujwidowej - dzięki której staraniom w 1894 na Uniwersytet Jagielloński przyjęto pierwsze studentki, Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit, nazywanej hetmanką feminizmu, która jako pierwsza wyodrębniła postulaty kobiece z kwestii narodowo-wyzwoleńczych, sióstr Tułodzieckich: Anieli - organizatorki tajnego nauczania, skazanej na karę więzienia, i Zofii - założycielki pierwszego w Polsce związku zawodowego kobiet, Aleksandry Piłsudskiej - żołnierki, orędowniczki sprawy kobiecej, Beli Szpiro-Nissenbaum - emancypantki, aktywistki na rzecz praw kobiet narodowości żydowskiej, Zofii Moraczewskiej - propagatorki spółdzielczości, która jako jedna z ośmiu kobiet w 1919 weszła w skład polskiego Sejmu, Zofii Daszyńskiej-Golińskiej - ekonomistki i pionierki kooperatywizmu, Izabeli Moszczeńskiej - Rzepeckiej - założycielki Ligi Kobiet Polskich oraz Faustyny Morzyckiej - działaczki Kobiecego Koła Oświaty Ludowej, będącej pierwowzorem bohaterki powieści Stefana Żeromskiego Siłaczka. Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, w którym kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych. Zobaczmy, jak Siłaczki do tego doprowadziły.

Zapraszamy na projekcję filmu i spotkanie z autorami Martą Dzido i Piotrem Śliwowskim, które poprowadzą prof. Magdalena Środa i dr Anita Kucharska-Dziedzic oraz Grzegorz Lipa Lipnicki.

GDZIE i KIEDY? w piątek, 10.05.2019r. w kinie NEWA o godzinie 20.00.

Link do wydarzenia na FB

Info: Ilona Motyka wiceprezeska Lubuskie Stowarzyszenie na rzecz Kobiet BABA

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.